Maternal hipotiroidinin hofbauer hücre polarizasyonuna etkisi
The effect of maternal hypothyroidism on hofbauer cell polarization
- Tez No: 984681
- Danışmanlar: PROF. DR. SERAP CİLAKER MICILI, PROF. DR. GÜVEN ERBİL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Moleküler Tıp, Histoloji ve Embriyoloji, Molecular Medicine, Histology and Embryology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Bilim Dalı
Özet
Tiroid hormonları maternal metabolizmayı, plasentayı ve fetal gelişimi düzenlediği için gebelikte oldukça önem taşımaktadır ve hipotiroidizm gebelikte en sık gözlenen kronik hastalıklar içerisinde yer almaktadır. Güncel literatür verileri, maternal subklinik hipotiroidizmin annelerde gestasyonel hipertansiyon, erken koryoamniyotik membran rüptürü, plasenta abrupsiyonu, düşük ve fetüslerde düşük doğum ağırlığı, prematüre doğum ve fetal distres riskini artırdığını göstermektedir. Hofbauer hücreleri, doku homeostazisini ve tolerojenik ortamı koruyarak plasenta fizyolojisinde önemli ve aynı zamanda farklı bir rol oynar. Hofbauer hücrelerinin plastisitesi hem M1 hem de M2 polarizasyon markerlarını eksprese eden fenotipleri ile iyi şekilde karakterize edilmiştir. Sağlıklı bir plasentada yer alan Hofbauer hücrelerinin M2 fenotip gösteren büyük vakuollü uzun iğsi hücreler olduğu bilinmektedir. Bu çalışmanın amacı maternal hipotiroidinin Hofbauer hücre polarizasyonu üzerindeki etkisini araştırmaktır. Bu amaçla plasental dokudaki Hofbauer hücreleri histolojik, immunohistolojik ve ELISA ile analiz edilmiştir. Çalışmada 5 Kontrol, 5 Hipotiroidili hasta plasentası kullanılmıştır. Doğum sonrası alınan plasental örnekler histolojik çalışmalar için parafin bloklarda, ELISA incelemeleri için -80°C'de saklanmıştır. Histomorfolojik incelemeler için Hematoksilen&Eozin ve Masson Trichrome boyamaları; immunohistolojik incelemeler için CD80, CD86, CD163, CD204, CD206, ColI, CD31, iNOS, MPO, IL- 10, IL-17 ve VEGF antikorları ile boyama yapılmıştır. ELISA analizi ile dokudaki IL- 10, IL-6, IL-1ß ve TGF-ß seviyeleri belirlenmiştir. Çalışma sonucunda Hipotiroidili plasentalarda genel doku morfolojisinin bozulduğu görüldü. M1 ve M1 benzeri hücreler olan M2b makrofaj markerı CD86'nın anlamlı düzeyde arttığı gözlendi. M1 ve M2b makrofajlar tarafından eksprese edilen sitokinler IL-6 ve IL-1ß'nın arttığı, IL-6'nın anlamlı düzeyde arttığı gözlendi. Oksidatif stres ile ilişkili iNOS, MPO ve IL-17'nin arttığı, IL-17'nin artışının anlamlı olduğu gözlendi. Elde ettiğimiz sonuçlar sağlıklı gebelerde genel olarak M2a ve M2c fenotipinde gözlenen Hofbauer hücrelerinin Hipotiroidili gebelerde M1 ve M2b ağırlıklı karışık bir popülasyon içerdiğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Thyroid hormones are very important during pregnancy as they regulate maternal metabolism, placenta, and fetal development, and hypothyroidism is among the most common chronic diseases during pregnancy. Current literature data show that maternal subclinical hypothyroidism increases the risk of gestational hypertension, premature chorioamniotic membrane rupture, placental abruption, miscarriage, and low birth weight in fetuses, premature birth, and fetal distress in mothers. Hofbauer cells play an important yet distinct role in placental physiology by maintaining tissue homeostasis and the tolerogenic environment. The plasticity of Hofbauer cells has been well characterized, with their phenotype expressing both M1 and M2 polarization markers. It is known that Hofbauer cells in a healthy placenta are long spindle cells with large vacuoles showing the M2 phenotype. This study aims to investigate the effect of maternal hypothyroidism on Hofbauer cell polarization. For this purpose, Hofbauer cells in placental tissue were analyzed histologically, immunohistologically, and by ELISA. In our study, 5 Control and 5 placentas from patients diagnosed with Hypothyroidism during pregnancy were used. Placental samples taken after delivery were stored in paraffin blocks for histological studies and at -80°C for ELISA examinations. Hematoxylin&Eosin and Masson Trichrome staining was performed for histomorphological examinations; CD80, CD86, CD163, CD204, CD206, ColI, CD31, iNOS, MPO, IL-10, IL-17 and VEGF antibodies were used for immunohistological examinations. IL-10, IL-6, IL-1ß, and TGF-ß levels in the tissue were determined by ELISA analysis. As a result of the study, it was observed that the general tissue morphology was impaired in hypothyroid placentas. It was observed that the M1 and M1-like cells, M2b macrophage marker CD86, increased significantly. It was observed that the cytokines IL-6 and IL-1ß expressed by M1 and M2b macrophages increased, and IL-6 increased significantly. It was observed that iNOS, MPO, and IL-17 related to oxidative stress increased, and the increase in IL-17 was significant. Our results suggest that Hofbauer cells, which are generally observed as M2a and M2c phenotypes in healthy pregnant women, contain a mixed population with M1 and M2b predominance in hypothyroid pregnant women.