Açık yeşil alanlarda kırılganlık analizi: Bursa örneği
Vulnerability analysis of urban green spaces: The case of Bursa
- Tez No: 984690
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP PİRSELİMOĞLU BATMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
Özet
İklim değişikliği, zaman içerisinde doğal süreçlerle birlikte insan müdahalesinin etkisi ile iklimde meydana gelen değişimlerdir. Etkileri, etki alanları ve şiddeti coğrafi konumlara ve bölgelerin kırılganlık durumuna yönelik değişkenlik göstererek küresel ölçekte canlı sağlığını tehdit eden küresel bir çevre sorunudur. İklim değişikliğinin mevcut durumdaki etkilerinin önlenmesi, etkilerin en aza indirgenmesi ve adaptasyonun sağlanması amacı ile geliştirilecek her uyum stratejisi iklim değişikliği ile mücadelede ve koşullara adaptasyonun sağlanmasında oldukça önemlidir. Bu çalışmada Nilüfer ilçesinin 19 Mayıs, 29 Ekim, Özlüce, Altınşehir, Yüzüncüyıl, Ertuğrul ve Altınşehir Mahallelerinin iklim kırılganlığı analiz edilmiştir. İklim değişikliğinin araştırma alanı ve kullanıcıları üzerinde oluşturduğu kırılganlığın azaltılması öngörüsü ile araştırma alanı üzerindeki iklim riskleri, maruz kalma durumu ve uyum kapasitesi göstergeler ile incelenerek araştırma alanının kırılganlık düzeyi değerlendirilmiştir. Bulgular sonucunda belirlenen iklim risklerinin, maruz kalma durumunun ve duyarlılık düzeyinin azaltılmasına yönelik hafifletme; uyum kapasitesinin güçlendirilmesine yönelik ise adaptasyon stratejileri değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Climate change refers to variations in climate occurring over time due to both natural processes and human activities. Its effects, spatial extent, and severity vary depending on geographical location and regional vulnerability, posing a global threat to ecological balance and public health. Developing and implementing adaptation strategies is essential to mitigate current impacts and enhance resilience against future climate risks. This study examines the climate vulnerability of urban green spaces in several neighborhoods—19 Mayıs, 29 Ekim, Özlüce, Altınşehir, Yüzüncüyıl, and Ertuğrul—located in the Nilüfer District of Bursa, Türkiye. Indicators such as climate risks, exposure levels, sensitivity, and adaptive capacity are evaluated to determine the overall vulnerability of the study area. Based on the findings, both mitigation strategies aimed at reducing risks and sensitivity, and adaptation approaches designed to enhance local resilience, are proposed.