Çalışma hayatındaki kadınların sosyal hizmet gereksinimleri
Social service needs of women in working life
- Tez No: 984695
- Danışmanlar: PROF. DR. AZİZE SERAP TUNÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, Çankırı ilinde yaşayan ve çalışma hayatına aktif olarak katılan kadınların sosyal hizmet bilinci, iş ve aile yaşam dengesini kurma düzeyleri, sosyal hizmet gereksinimleri ve sosyal haklara ilişkin farkındalıklarını incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma, gönüllülük esasına göre seçilen 25 kadın katılımcı ile yürütülmüş ve nitel araştırma yöntemlerinden betimsel tarama modeli kullanılmıştır. Veri toplama aracı olarak yarı yapılandırılmış anket formu kullanılmış; elde edilen veriler betimsel analiz tekniği ile değerlendirilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, katılımcıların çoğunun sosyal hizmet kavramını duyduğu, ancak uygulamalı bilgi ve erişim düzeylerinin sınırlı olduğu belirlenmiştir. Katılımcıların büyük bir bölümü iş-özel yaşam dengesini kurmakta zorlandığını, psikolojik destek ihtiyacı duyduğunu ve toplumsal cinsiyet temelli ayrımcılıklara maruz kaldığını belirtmiştir. Çalışma hayatındaki yoğun tempo, ailevi sorumluluklar ve sosyal destek eksikliği, kadınların duygusal tükenmişlik düzeylerini artıran başlıca etkenler arasında yer almaktadır. Ayrıca, kadınların önemli bir kısmının sosyal haklara ilişkin farkındalık düzeyinin yetersiz olduğu, bilgilendirme ve erişim imkanlarının geliştirilmesi gerektiği saptanmıştır. Elde edilen bulgular, kadınların sosyal, psikolojik ve ekonomik yönden güçlendirilmesi için sosyal hizmet uzmanlarının aktif rol üstlenmesi gerektiğini göstermektedir. Bu kapsamda, kurum içi sosyal hizmet birimlerinin oluşturulması, farkındalık eğitimlerinin yaygınlaştırılması ve kadınlara yönelik sosyal politikaların güçlendirilmesi önerilmektedir. Araştırma, çalışan kadınların toplumsal refahın sağlanmasında kritik bir konumda olduğunu ve bu grubun ihtiyaçlarına yönelik sosyal hizmet uygulamalarının güçlendirilmesinin toplumsal kalkınmaya katkı sağlayacağını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the level of social work awareness, work–family life balance, social service needs, and awareness of social rights among women actively participating in the workforce in Çankırı, Türkiye. The research was carried out with 25 volunteer female participants and designed within the qualitative research approach, using a descriptive survey model. A semi-structured questionnaire form prepared by the researcher was used as the data collection tool, and the obtained data were analyzed through descriptive analysis techniques. According to the findings, although most participants had heard of the concept of social work, their practical knowledge and access to social service resources were limited. The majority of the women reported difficulties in maintaining a work–life balance, expressed the need for psychological support, and indicated that they had experienced gender-based discrimination in the workplace. Heavy workloads, familial responsibilities, and a lack of institutional support were identified as key factors contributing to emotional exhaustion among participants. Additionally, it was found that the level of awareness regarding social rights was insufficient, and there is a strong need for more effective information dissemination and accessibility efforts. The results highlight the necessity for social work professionals to play an active role in empowering women socially, psychologically, and economically. It is recommended that institutions establish internal social service units, promote awareness-raising programs, and strengthen gender-sensitive social policies. The study reveals that working women occupy a crucial position in ensuring social welfare, and enhancing social service practices that address their needs would make a significant contribution to social development.