Duygusal Yeterlilik Kazanma Psikoeğitim Programının Mesleki Eğitim Merkezi öğrencilerinin duygusal öz yeterlikleri ve empatik eğilim düzeylerine etkisi
The effect of the Emotional Competence Development Psychoeducation Program on the emotional self-efficacy and empathic tendency levels of Vocational Education Center students
  1. Tez No: 984697
  2. Yazar: GÜLCAN ÖZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET BEDEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Eğitim ve Öğretim, Psychology, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Mesleki Eğitim Merkezi (MESEM) öğrencileri için geliştirilen Duygusal Yeterlilik Kazanma Psikoeğitim Programı'nın, öğrencilerin duygusal öz yeterlik ve empatik eğilim düzeylerine etkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırma, 2024-2025 eğitim-öğretim yılında İstanbul ili Sultanbeyli ilçesindeki bir Mesleki Eğitim Merkezi'nde öğrenim gören 9. sınıf öğrencilerinden seçilen 18 erkek öğrenci (9 deney, 9 kontrol grubu) ile yürütülmüştür. Yarı deneysel araştırma modeli kullanılarak, ön test-son test kontrol gruplu desen kullanılmıştır. Veri toplama araçları olarak Kişisel Bilgi Formu, Duygusal Öz Yeterlilik Ölçeği (DÖYÖ) ve KA-Sİ Empatik Eğilim Ölçeği Ergen Formu (KA-Sİ EEÖ) kullanılmıştır. Deney grubuna, 11 hafta boyunca haftada bir ders saati olarak uygulanan psikoeğitim programı, duyguların fark edilmesi, ifade edilmesi, anlaşılması ve düzenlenmesi gibi konuları kapsamaktadır. Kontrol grubunda yer alan öğrencilere yönelik herhangi bir eğitim verilmemiştir. Veriler, Mann-Whitney U testi ile analiz edilmiş ve istatistiksel anlamlılık düzeyi .05 olarak kabul edilmiştir. Bulgular, deney grubunda duygusal öz yeterlik puanlarının anlamlı düzeyde arttığını (U=.000, p<.05), ancak empatik eğilim puanlarında anlamlı bir farklılık olmadığını (U=19.500, p>.05) göstermiştir. Bu sonuçlar, psikoeğitim programının duygusal öz yeterlik üzerinde etkili olduğunu, ancak empatik eğilim üzerinde anlamlı bir etkisinin olmadığını ortaya koymaktadır. Çalışma, mesleki eğitim öğrencilerinin duygusal yeterliklerini artırmaya yönelik psikoeğitim programlarının önemini vurgulamakta ve bu alanda daha fazla araştırma yapılmasını önermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the effects of the Emotional Competence Development Psychoeducation Program, designed for Vocational Education Center (MESEM) students, on their emotional self-efficacy and empathic tendency levels. The research was conducted with 18 male ninth-grade students (9 experimental, 9 control group) from a Vocational Education Center in the Sultanbeyli district of Istanbul during the 2024-2025 academic year. A quasi-experimental research design with a pretest-posttest control group model was employed. Data were collected using a Personal Information Form, the Emotional Self-Efficacy Scale (ESES), and the KA-SI Empathic Tendency Scale-Adolescent Form (KA-SI ETSA). The experimental group participated in an 11-week psychoeducation program, conducted once a week for one class hour, focusing on recognizing, expressing, understanding, and regulating emotions. Data were analyzed using the Mann-Whitney U test, with a statistical significance level set at .05. The findings revealed a significant increase in emotional self-efficacy scores in the experimental group (U=.000, p<.05), but no significant difference in empathic tendency scores (U=19.500, p>.05). These results indicate that the psychoeducation program was effective in enhancing emotional self-efficacy but did not significantly impact empathic tendencies. The study highlights the importance of psychoeducation programs in improving emotional competencies among vocational education students and suggests further research to explore their broader applicability.