Vural Kaya'nın çocuklara yönelik eserlerinde çocuk edebiyatı unsurları
Elements of children's literature in Vural Kaya's works for children
  1. Tez No: 984730
  2. Yazar: MUHAMMED ENESCAN ASYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERVET ŞENGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muş Alparslan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada, Vural Kaya'nın bugüne kadar çocuklara yönelik yayımlanmış olan kitaplarının çocuk edebiyatını oluşturan unsurlar bakımından incelenmesi amaçlanmıştır. Vural Kaya'nın on dört kitabı, çocuk edebiyatı eserlerinde bulunması gereken iç yapı unsurları bakımından konu, izlek, karakter, dil ve anlatım, ileti; dış yapı unsurları bakımından boyut, kâğıt, kapak, sayfa düzeni ve resim şeklinde incelenmiştir. Araştırma sonucunda, Vural Kaya'nın eserlerinin çocuk edebiyatının iç yapı ve dış yapı unsurları bağlamında, çocuk edebiyatının unsurlarına önemli ölçüde uygun nitelikte olduğu tespit edilmiştir. Bu nitelikler; dil ve anlatım bakımından çocukların gelişim özelliklerine uygun olması, konuların çocukların ilgi ve ihtiyaçlarına cevap vermesi, konu belirlenmesinde merak duygusundan istifade edilmesi, karakterlerin çocuklar açısından özdeşim kurulabilecek yaş ve özelliklere sahip olmasıdır. Bunun yanında kitapların iletilerinin çocuklarda evrensel değerlere duyarlılık geliştirebilecek özellikte olduğu anlaşılmaktadır. Yazara ait eserlerin, çocuklarda okuma alışkanlığı geliştirmeye dair özellikler barındırdığı belirlenmiştir. İncelenen eserlerin özelliklerine bakıldığında çocuk edebiyatı alanında faydalanılabilecek eserler olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
This reasarch aims to examine Vural Kaya's books published for children to date in terms of the elements that constitute children's literature. Fourteen of Vural Kaya's book were examined in terms of the internal structural elements of children's literature plot, theme, character, language and narrative, and message and the external structural elements of size, paper, cover, page layout, and illustrations. The author's works were analyzed using the document review method. The research determined that Vural Kaya's works are signifıcantly consistent with the elements of children's literature in terms of both the internal and external structural elements. These qualities include: language and narrative appropriateness to children's developmental characterictics, the themes respinding to children's interests and needs, the use of curiosity in plot development, and the characters possessing age and characteristics that children can identify with. Furthermore, the messages in the books appear to foster a sensitivity to universal values in children. The author's works have been identifıed as having features that foster reading habits in children. Considering the characteristics of the examined works, it can be concluded that they are beneficial works in the fıeld of children's literature.