Benin Cumhuriyeti'nde yaşayan diyabet ve kardiyovasküler hastalığı olan bireylerde sağlık hizmetlerine erişim, sağlık politikası algısı ve hastaların iyilik halinin karşılaştırılması
Comparison of healthcare access, health policy perception, and well-being among individuals living with diabetes and cardiovascular diseases in the Republic of Benin
- Tez No: 984729
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜNEY ÇETİN GÜRKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Sağlık Yönetimi, Business Administration, Healthcare Management
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Benin Cumhuriyeti'nde diyabet ve kardiyovasküler hastalığı bulunan bireylerin sağlık hizmetlerine erişim düzeyleri, sağlık politikalarına ilişkin algıları ve iyilik hallerini karşılaştırmalı olarak incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın temel hedefi, kronik hastalık türünün bireylerin sağlık hizmetlerine erişimini, politika algılarını ve yaşam kalitelerini ne ölçüde etkilediğini ortaya koymaktır. Araştırma, tanımlayıcı ve karşılaştırmalı nitelikte kesitsel bir tasarım kullanılarak yürütülmüştür. Veriler, 2024 yılında Benin Cumhuriyeti'nin çeşitli bölgelerinde yaşayan toplam 408 katılımcıdan yapılandırılmış anket formu aracılığıyla toplanmıştır. Katılımcılar, diyabet (n=183) ve kardiyovasküler hastalık (n=225) tanısı almış bireylerden oluşmuştur. Veriler SPSS 27.0.1 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Frekans ve yüzde dağılımlarıyla birlikte, Ki-kare testi, Mann–Whitney U testi ve Kruskal–Wallis testi uygulanmıştır. İstatistiksel anlamlılık düzeyi p<0.05 olarak kabul edilmiştir. Elde edilen sonuçlar, iki hastalık grubu arasında sağlık hizmetlerine erişim açısından anlamlı bir fark olmadığını göstermiştir (p>0.05). Her iki grup da ulaşım, tedavi masrafları ve ilaç temininde benzer zorluklar yaşamaktadır. Sağlık politikalarına ilişkin algı bakımından da anlamlı bir fark saptanmamış, ancak katılımcıların çoğu mevcut sağlık politikalarının yeterince etkili olmadığı görüşünü belirtmiştir. Buna karşın, iyilik hali ve yaşam kalitesi boyutunda anlamlı farklılıklar gözlenmiştir (p<0.05). Kardiyovasküler hastalığı olan bireylerin stres ve kaygı düzeyleri daha yüksek, günlük aktivitelerdeki kısıtlanma oranı daha fazladır. Sonuç olarak, Benin'de sağlık hizmetlerinin yapısal eşitsizlikleri azaltmak, sağlık politikalarının görünürlüğünü artırmak ve kronik hastalıklara yönelik psikososyal destek mekanizmalarını güçlendirmek için kapsamlı bir yaklaşım gerekmektedir. Bu çalışma, Benin sağlık sistemi içinde kronik hastalıkların yönetiminde hem tıbbi hem de sosyal faktörlerin bütüncül biçimde ele alınmasının önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to compare access to healthcare services, perceptions of health policies, and levels of well-being among individuals living with diabetes and those suffering from cardiovascular diseases in the Republic of Benin. The primary objective was to determine to what extent the type of chronic disease influences patients' access to healthcare, their perception of national health policies, and their overall quality of life. A cross-sectional, descriptive, and comparative design was adopted. Data were collected in 2024 from 408 participants residing in different regions of Benin, using a structured questionnaire. The sample consisted of 183 individuals with diabetes and 225 with cardiovascular diseases. Statistical analyses were conducted using SPSS version 27.0.1, employing descriptive statistics, Chi-square, Mann–Whitney U, and Kruskal–Wallis tests. The level of statistical significance was set at p < 0.05. The findings revealed no significant difference between the two groups in terms of access to healthcare (p>0.05). Both diabetic and cardiovascular patients reported similar challenges such as limited transportation, high treatment costs, and difficulties in accessing essential medicines. Regarding the perception of health policies, no significant difference was found either, although most participants perceived public health policies as insufficiently visible and minimally effective. In contrast, a statistically significant difference was observed in the dimension of well-being (p<0.05). Individuals with cardiovascular diseases reported higher levels of stress, anxiety, and restrictions in daily activities compared to diabetic patients. In conclusion, the results highlight the need for a more integrated and equitable approach to chronic disease management in Benin. Strengthening the visibility and local implementation of health policies, improving the geographical and financial accessibility of healthcare services, and developing psychosocial support mechanisms for chronic patients are crucial for building a more resilient health system. This study emphasizes the importance of a holistic health management model that combines biomedical, social, and economic dimensions in order to improve both access to care and the well-being of individuals living with chronic diseases.