Dehumanization as a tool of power: The expendable individuals in Caryl Churchill's Vinegar Tom, Mad Forest and A Number
Gücün bir aracı olarak gayri-insanileştirme: Caryl Churhcıll'in Sirke Tom, Teleorman ve Kopyalar oyunlarında gözden çıkarılan bireyler
  1. Tez No: 984737
  2. Yazar: SUAY YILMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATMA NESLİHAN EKMEKÇİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankaya Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Edebiyatı ve Kültür İncelemeleri Bilim Dalı
Özet
Caryl Churchill'in ortaya koyduğu tiyatro oyunları ele aldığı konuların çeşitliliği, bulunduğu dönemin güncel konularını yansıtmalarının yanı sıra bu eserlerde uyguladığı deneysel methodlarla da zengin bir yelpaze sunmaktadır. İşlediği pek çok konu ile beraber, Churchill, eserlerinde kötü muameleye maruz kalan bireylerin yaşadıklarına fazlasıyla yer vermiştir. Bu bireylere yapılan kötü muamelelerin arka planını da gösterirken Churchill'in oyunları aynı zamanda toplum içerisinde bazı bireylerin nasıl görüldüğü ve onlara ne şekilde muamale edildiği, ve var olan güç ilişkileri arasındaki bağlantıya da dikkat çeker. Bu bağlantı kapsamında, Churchill'in Sirke Tom (1994), Teleorman (2014), ve Kopyalar (2008) oyunlarında, bazı bireylerin gücü elinde tutanlar tarafından, insanlıklarını kaybetmeleri uğruna nasıl kurbanlaştırıldıkları ve cezalandırıldıkları gözlenebilir. Bu muamele gayri-insanileştirme kavramı olarak ele alınacaktır. Sirke Tom oyununda, ataerkil ve dini güçler 17. yy'da yaşayan uyumsuz kadın figürlerini kendi otoritelerini sağlamlaştırmak için gayri-insanileştirmektedir. Teleorman'da totalitaryen güç vatandaşları araçsallaştırmış ve onları mekanik varlıklara dönüştürmüştür. Kopyalar oyununda ise, ataerkil gücün yanı sıra kapitalist ekonominin gücü bireyleri kopyalama yoluyla gayri-insanileştirmektedir. Böylelikle, bu tez Caryl Churchill'in Sirke Tom, Teleorman, ve Kopyalar oyunlarında güç ilişkilerinin gözden çıkarılıp harcanabilir olarak atfettikleri bireyler üzerinde gayri-insanileştirmeyi bir araç olarak kullandıklarını ve bu yolla kendi otoritelerini sağlamlaştırdıklarını göstermeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Caryl Churchill's drama is rich in her extensive range of topics, her evaluation of the contemporary issues of the time as well as the experimental methods she employed. Along with many issues she deals with, Churchill gives great importance and place to those who are treated poorly. Demonstrating background of the bad treatment of these individuals, Churchill's plays point to a connection between the perception and treatment of some individuals in a community, and the existing power relations. In accordance with this relation, in her plays Vinegar Tom (1994), Mad Forest (2014), and A Number (2008), there can be observed that some individuals are victimized and punished in the expense of their humanity due to their certain relation to the power holders. Such treatment will be dealt with the notion of dehumanization. In Vinegar Tom, patriarchal and religious power dehumanizes deviant women in the 17th century to reify the authority. In Mad Forest, the totalitarian power instrumentalizes the citizens and turns them into mechanic beings. In A Number, patriarchal power as well as capitalist economy dehumanize individuals through human copying. Thus, this thesis proposes that in Caryl Churchill's Vinegar Tom, Mad Forest and A Number, to reify their authority, power holders use dehumanization as a tool against certain individuals who are deemed as expendable.