The impact of the glass ceiling on expatriate wowen's subjective career success: A research in UAE
Cam tavanın yabancı uyruklu kadınların öznel kariyer başarıları üzerindeki etkisi: BAE'de bir uygulama
- Tez No: 984736
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İRGE ŞENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, İşletme, Siyasal Bilimler, Sociology, Business Administration, Political Science
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankaya Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi (ingilizce) Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Birleşik Arap Emirlikleri'nde çalışan yabancı uyruklu kadınlar üzerinde cam tavan engellerinin öznel kariyer başarısına etkisini incelemektedir. Nicel araştırma deseni kullanılarak, çevrimiçi anket yoluyla çeşitli sektörlerde profesyonel pozisyonlarda çalışan 464 yabancı uyruklu kadından veri toplanmıştır. Araştırma, aile sorumlulukları, ayrımcı terfi uygulamaları, çalışan ilişkileri, örgütsel destek, toplumsal cinsiyet kalıp yargıları ve eğitim fırsatlarına ilişkin algılanan engellerin; tanınma, kaliteli iş, anlamlı iş, etki, özgünlük, kişisel yaşam entegrasyonu, büyüme ve gelişim ile kariyer tatmini gibi kariyer başarısı boyutlarını nasıl etkilediğini incelemiştir. Bulgular, cam tavan engellerinin yabancı uyruklu kadınların öznel kariyer başarılarını önemli ölçüde etkilediğini ortaya koymaktadır. Ayrımcı terfi uygulamaları, birçok kariyer başarısı boyutu üzerinde en güçlü değişken olarak öne çıkmıştır. Çalışan ilişkileri kariyer çıktılarıyla olumlu ilişkiler gösterirken, örgütsel destek eksikliği olumsuz ilişkiler sergilemiştir. Beklentilerin aksine, aile sorumluluklarının etkileri beklenenden daha zayıf bulunmuştur; bu durum araştırma örneklemi için örgütsel ve sosyal engellerin daha belirgin olabileceğini düşündürmektedir. Çalışma, cam tavan literatürünü yabancı uyruklu kadın bağlamında genişletmekte ve kariyer deneyimlerinin bireysel özelliklerden çok örgütsel faktörler tarafından şekillendirildiğini göstermektedir. Araştırma, kadınların işgücüne katılımında kaydedilen ilerlemelere rağmen uluslararası iş bağlamlarında yapısal engellerin varlığını sürdürdüğüne dair kanıtlar sunmaktadır. Araştırma bulgularına istinaden, örgütlerin şeffaf terfi süreçleri geliştirmesi, kapsayıcı işyeri kültürlerine yatırım yapması ve kadınların ilerlemesi için yeterli destek sağlaması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
This study investigates the impact the impact of glass ceiling barriers on the subjective career success of expatriate women in the United Arab Emirates. Using a quantitative research design, data were collected from 464 expatriate women working in professional roles across various industries through an online survey. The research examined how perceived barriers related to family responsibilities, discriminatory promotion practices, employee relations, organizational support, gender stereotypes, and training opportunities influence career success dimensions including recognition, quality work, meaningful work, influence, authenticity, personal life integration, growth and development, and career satisfaction. The findings reveal that glass ceiling barriers significantly affect expatriate women's subjective career success. Discriminatory promotion practices emerged as the most powerful predictor across multiple career success dimensions. Employee relations demonstrated positive relations with career outcomes, while lack of organizational support showed negative relationships. Contrary to expectations, family responsibilities had weaker effects than anticipated, suggesting organizational and social barriers may be more prominent for the research sample. The study extends glass ceiling literature to expatriate contexts and demonstrates that career experiences are shaped more by organizational factors than individual characteristics. The study extends glass ceiling literature to expatriate contexts and demonstrates that career experiences are shaped more by organizational factors than individual characteristics. The research provides evidence that structural barriers persist in international business contexts despite progress in women's workforce participation. Based on the research findings, organizations should develop transparent promotion processes, invest in inclusive workplace cultures, and provide adequate support for women's advancement.