Konvolüsyon metoduyla elde edilmiş impulse response'ların miks içerisindeki akustik gitar duyumuna etkileri
The impact of impulse responses obtained via convolution method on the perception of acoustic guitar in a mix
- Tez No: 984786
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LAÇİN ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ses Teknolojileri Bilim Dalı
Özet
Bu yüksek lisans tezinde, konvolüsyon reverb metoduyla elde edilmiş impulse response'ların (IR), miks içerisinde akustik gitar duyumu üzerindeki etkileri değerlendirilmiştir. Bu amaçla dört farklı mekânda (konferans salonu, spor salonu, okul kütüphanesi ve çatı katı) DIN mikrofonlama tekniği ile impulse response kayıtları alınmış; mikrofon ve referans monitörü arasında 3 m ve 4 m uzaklıklar kullanılmıştır. Her mekândan elde edilen impulse response'lar, kuru akustik gitar kayıtlarına uygulanarak iki farklı çalım tekniği (strumming ve arpej) üzerinden 5 farklı reverb seviyesiyle mikslenmiş ve toplamda 80 farklı dinleme kesiti oluşturulmuştur. Çalışmanın deneysel aşamasında, hazırlanan dinleme kesitleri 5'li Likert ölçeğine dayalı 64 soruluk bir anket aracılığıyla katılımcılara sunulmuştur. Katılımcılar her bir çalım tekniği, mekan ve mesafe kombinasyonu için oluşturulan dinleme örneklerini kendi istedikleri reverb seviyelerinde değerlendirerek, mekansal derinliğin hissedilebilirliği, mekansal gerçekçilik seviyesi, miks uyumluluğu ve profesyonel kullanım potansiyeli başlıkları altında geri bildirimde bulunmuşlardır. Bu tez, impulse response temelli konvolüsyon reverb kullanımının, armonik açıdan zengin bir enstrüman olan akustik gitarın miks içerisindeki algılanışına olan etkilerini incelemektedir. Ayrıca, gerçekçi mekân modellemesinin yaratıcı miks sürecine nasıl entegre edilebileceğini ortaya koymayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This master's thesis evaluates the perceptual effects of impulse responses (IRs), obtained through the convolution reverb method, on the acoustic guitar sound within a mix. For this purpose, IR recordings were captured using the DIN stereo microphone technique in four different acoustic spaces (a conference hall, a gymnasium, a university library, and an attic), with microphone and reference monitor distances set at 3 meters and 4 meters. The impulse responses obtained from each location were applied to dry acoustic guitar recordings using two distinct playing techniques (strumming and arpeggio), mixed at five different reverb levels, resulting in a total of 80 individual listening excerpts. In the experimental phase of the study, these listening samples were presented to participants via a 64-question survey based on a 5-point Likert scale. Participants evaluated each excerpt corresponding to combinations of playing style, environment, and microphone-monitor distance at their preferred reverb level and provided feedback on dimensions such as perceived spatial depth, spatial realism, mix compatibility, and professional usability. This thesis investigates how IR-based convolution reverb affects the perceived placement and presence of an acoustically rich instrument like the acoustic guitar within a mix. Furthermore, it aims to demonstrate how realistic spatial modeling can be effectively integrated into creative mixing practices.