Boşluklu perdeli sistemlerin davranışında temel rijitliği ve zemin karakteristiklerinin etkisi
The Effect of foundation rigidity and ground characteristics to the behaviour of coupled shear wall systems
  1. Tez No: 98479
  2. Yazar: MESUT AKSOY
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AHMET IŞIN SAYGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
BOŞLUKLU PERDELİ SİSTEMLERİN DAVRANIŞINDA TEMEL RİJİTLİĞİ VE ZEMİN KARAKTERİSTİKLERİNİN ETKİSİ ÖZET Yüksek lisans tezi olarak yürütülen bu çalışmada bir yapıdaki çok katlı boşluklu perdeli sistemin yatay yükler altında davranışı incelenmiştir. İlk olarak üst yapının hesabı için temel tam ankastre düşünülüp matris deplasman yöntemi ile çözüm yapılmıştır. Hesap yapılırken perdelerde kayma kuvveti ve normal kuvvetlerden oluşan deformasyonlar dikkate alınmıştır. Bağ kirişlerinde ise kayma şekil değiştirmeleri gözönünde bulundurulmuştur. Bağ kirişlerinin perde içindeki bölümlerinin sonsuz rij itliğe sahip olduğu kabul edilmiştir. Sistemin simetrik olmasından yararlanılmış ; antimetrik yüklemeye göre hesap yapılmıştır. Sistem Sap 90 hazır programı ile de çözülüp sonuçlar karşılaştınlmıştır. Sonraki bölümde sistemin Winkler elastik zeminine oturduğu düşünülerek hesaplar tekrarlanmıştır. Perdenin altında sürekli temel olması durumunda değişik zemin yatak katsayıları ve temelin boyutları değiştirilerek değişik atalet momentleri ile hesaplar tekrarlanmıştır. Temelin perdeden önceki kısmı bir ucu serbest özel çubuk kabul edilip birim deplasman sabitleri hesaplanmıştır. İki perde arasındaki bölüm ise antimetrik yüklemeden dolayı bir ucu mafsallı özel çubuk kabul edilmiştir. Son bölümde ise zeminin çift parametreli zemin olması durumunda hesaplar tekrarlanmıştır. Bu bölümde temeli parçalara ayırarak birim deplasman sabitleri yaklaşık formüller ile hesaplanmış ; bu sisteme birim yüklemeler yapılarak temelin birim kuvvet matrisi, bunun inversi alınarak da birim deplasman matrisi bulunup ; tüm sisteme ait rij itlik matrisine eklenerek çözüme gidilmiştir. Bütün hesapların sonucunda temel rijitliğinin,bir ve iki parametreli zemin karakteristiklerinin değişiminin, boşluklu perdeli sistemlerin davranışına etkisi, sistemin yer değiştirmelerini ve özel periyodun değişimi irdelenmiştir. vııı
Özet (Çeviri)
THE EFFECT OF FOUNDATION RIGIDITY AND GROUND CHARACTERISTICS TO THE BEHAVIOUR OF COUPLED SHEAR WALL SYSTEMS SUMMARY In this study carried out as a master thesis the behavior of a multistorey coupled shear wall system under lateral loads in a construction was examined. First of all, for the calculation of the superstructure the foundation was assumed to be fixed end and the method of matrix displacement was used. While calculating, deformations caused by the shear force and axial force were taken into account in shear walls. In its own turn, shear deformations were considered in lintel beams. It was assumed that sections of the lintel beams that are within the shear wall have infinite rigidity. The advantages of the system's being symmetric were used, the calculation was made according to antimetric loading. System was solved with Sap 90 program and the results were compared. In the next section, the calculations were repeated assuming the system to be supported on elastic ground. Given there was a continuous foundation under the shear wall, the calculations were repeated using various moments of inertia after changes in the foundation dimensions and various coefficient of subgrade reaction were made. The unit displacement constants were calculated assuming one end of the part of the foundation that was in front of the shear wall to be a free special bar. Due to the antimetric loading, the section between the two shear walls was assumed to be a special bar whose one end is articulated. In the last section, the calculations were repeated that the ground is two- parameter ground. In this section, by dividing the foundation on parts the displacement constants were calculated using approximating formulas; by adding unit loads to the system the unit force matrix of the foundation and by using its inverse the unit displacement matrix were found; then the Solution was achieved by adding these to the rigidity matrix pertaining to the whole system. As the result of all these calculations the effect of the change in one- and two- parameter ground characteristics and the foundation rigidity on the behavior of coupled shear wall systems and change in special period and the system displacement were examined. IX