Yurtdışındaki çok katlı bir konut şantiyesinde performansa dayalı pirim sistemi ve ekip kurma
Premium system and term forming in a construction site of multi stored housing area at the abroad
- Tez No: 98480
- Danışmanlar: PROF.DR. DOĞAN SONGUÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
YURTDIŞINDAKİ ÇOK KATLI BİR KONUT ŞANTİYESİNDE PERFORMANSA DAYALI PRİM SİSTEMİ VE EKİP KURMA ÖZET Yapılan bu çalışma yurtdışında komple bir şehir kurma işi olan STFA LİBYA JUFRA Projesinin 700 Ev Kaba Yapı Bölümünde görülen problemlerin tanıtılması, analiz edilmesi ve sorunlara çözüm önerileri getirilerek, işçi prodüktivitesine bağlı olarak iş performansının arttırılması amaç sayılmıştır. Yazar, proje çalışma sisteminde etkin rol oynayan; yönetim kalitesi, iletişim, koordinasyon, çevre şartları, çalışma bölgesi koşulları, personel ihtiyaç ve problemleri gibi benzer konuları, tez çalışmasında ayrıntılı ve nedensel ilişkileriyle vermeye çalışmıştır. Prim sistemini oluşturmada yazar, öncelikle her bir aktivite için belirli ekiplerin kurulmasını sistem yaklaşımı ve ekip oluşturma tekniğine dayanarak yapmış, daha sonra ekipler arası iletişim, standardizasyon, görev ve yetki dağılımlarını belirlemiştir. Ekiplerin oluşturulmasından sonra her bir aktivite için performans hedef ve standartları belirtilmiş ve buna göre denetimler yapılmıştır. Performans denetimleri, ölçümler yoluyla ay sonu raporlarıyla izlenilmeye çalışılmıştır. Yapılan tez çalışmasında, ortaya konan tüm işlerin performans düzeyleri, Burkhardt Formülü uygulamalarıyla gösterilmiştir. Öncelikle Burkhardt formülünde yer alan parametrelerin tayin edilmesine çalışılmıştır. Formülde geçen işçi kalitesi (a), makine kalitesi (b), dış etkenlik (e'), yönetim kalitesi (e") parametreleri; yazarın gözlemleri ve çalışma tecrübelerine göre matematiksel modellerle çıkartılmıştır. Daha sonra tezin çalışma alanı ve kapsamı olan 700 Ev Kaba Yapı Bölümünde aktiviteler bazında, Burkhardt formülü parametrelerinin yüzdesel olarak etkinlik değerleri belirlenmiş ve formüllerden çıkan sonuçlara göre aktivitelerin ay sonu performans düzeyleri ve eğilimleri izlenmiştir. Uygulanan performansa dayalı prim sistemiyle, işgörenler ve iş ekipleri arasında rekabetin arttığı görülmüştür. Ancak proje iç ve dış olumsuz unsurları, zaman zaman çalışma faaliyetlerinde aksaklıklara neden olmuştur. xı
Özet (Çeviri)
PREMIUM SYSTEM AND TERM FORMING IN A CONSTRUCTION SITE OF MULTI STORED HOUSING AREA AT THE ABROAD SUMMARY The objective and scope of this work of thesis comprises the introduction, analysis and suggestions of solutions for the problems that have been encountered in the fabrication phase of 700 home project of STFA LIBYA JUFRA which consists of erecting a complete city at abroad and to increase the productivity depending on the laborer efficiency. The author has tried to present the problems such as; the management quality, communication, coordination, ambient conditions, the conditions of the working site, labor requirements and problems and other similar concerns which play very efficient role in the project working system in the work of thesis in the slightest details under the consideration of cause and conclusion liaisons. In the forming of working system, the author has achieved formation of the specified teams for each activity depending on the system approach and the technique of team formation, then has determined the intercommunication, standardization, the delegation of authorities and duties of the teams accordingly. In the group of 700 home fabrication, some applications such As; premium system on the performance grounds, and other applications have been carried oft. First of all the performance target and standards are specified and the controls are implemented in accordance with such specifications. The performance controls are tried to be followed up through the month ending reports after having completed the required measurements. In the work of thesis that has been carried out. The performance levels of all the works that have been duly materialized are shown with the applications of the Burkhardt Formula. First of all the parameters that are included in the Burkhardt Formula have been tried to be specified appropriately. The parameters of laborer quality (a), the machinery quality (b), the external impact (e'). The Management quality (e") that are included in the thesis are produced with the mathematical models in concordance with the observations and working experiences of the author. Then afterwards, the efficiency values of the Burkhardt Formula parameters are specified in percentages in the basis of activities under the fabrication phase of 700 home project and the month ending performance levels and inclinations of such activities are monitored in line with the results that are produced from such formulas. Xll