Din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenlerinin dijital okuryazarlık ve e-öğrenmeye yönelik tutumlarının bazı değişkenler açısından incelenmesi (Samsun ili örneği)
An examination of religious culture and moral knowledge teachers' attitudes towards digital literacy and e-learning in terms of some variables (Samsun province example)
  1. Tez No: 984816
  2. Yazar: ZAHİT KÖSEOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEVLÜT KAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi (DKAB) öğretmenlerinin dijital okuryazarlık düzeyleri ile e-öğrenmeye yönelik tutumları arasındaki ilişkileri incelemeyi amaçlamaktadır. Samsun ili örnekleminde gerçekleştirilen araştırma, dijitalleşmenin eğitim sistemine olan yansımalarını değerlendirmek ve bu bağlamda öğretmen yeterliliklerine dair yeni stratejiler geliştirmek üzere özgün ve bilimsel bir katkı sunmayı hedeflemektedir. Dijital dönüşüm sürecinin öğretim süreçlerine entegrasyonu bağlamında elde edilen bulguların, hem politika geliştiricilere hem de eğitim alanındaki uygulayıcılara yol gösterici olması beklenmektedir. Araştırmada, veri toplama aracı olarak Ng (2012) tarafından geliştirilen ve Hamutoğlu, vd., (2017) tarafından Türkçeye uyarlanan“Dijital Okuryazarlık Ölçeği”(DOÖ) ile Haznedar ve Baran (2012) tarafından geliştirilen“E-Öğrenmeye Yönelik Genel Tutum Ölçeği”(EÖYTÖ) kullanılmıştır. Ayrıca, öğretmenlerin demografik ve mesleki özelliklerini belirlemek amacıyla araştırmacı tarafından geliştirilen 7 maddelik bir“Kişisel Bilgi Formu”uygulanmıştır. Araştırmada DKAB öğretmenlerinin; cinsiyet, mesleki kıdem, kariyer basamağı, öğrenim düzeyi, görev yapılan yerleşim yeri, görev yapılan eğitim kademesi, dijital okuryazarlık ve e-öğrenme konusunda eğitim alma durumu gibi bazı bağımsız değişkenlerine göre dijital okuryazarlık ve e-öğrenmeye yönelik tutum düzeyleri arasında anlamlı farklılıklar olup olmadığı incelenmiştir. Ayrıca araştırmada, dijital okuryazarlık ile e-öğrenmeye yönelik tutumları arasındaki ilişkiler analiz edilmiştir. Araştırmada nedensel karşılaştırma ve ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmaya 2023-2024 eğitim öğretim yılında Samsun il ve ilçelerinde görev yapan toplam 876 DKAB öğretmeninden 435'i katılmıştır. Katılımcı öğretmenlerin %51,03'ü kadın, %48,97'si erkektir. Araştırmanın verileri, SPSS 25.0 istatistik yazılımı aracılığıyla analiz edilmiştir. Verilerin normal dağılım gösterdiği görülmüştür. Verilerin analizinde parametrik analiz teknikleri (bağımsız örneklem t-testi, tek yönlü varyans analizi-ANOVA, Pearson korelasyon ve regresyon testi) kullanılmıştır. DKAB öğretmenlerinin dijital okuryazarlık düzeylerinde; mesleki kıdeme göre kıdemi 6-20 yıl olan öğretmenler lehine, kariyer basamağına göre öğretmen ve uzman öğretmenler lehine, görev yapılan eğitim kademesine göre ortaokul öğretmenleri lehine, görev yapılan yerleşim yerine göre şehirde görev yapan öğretmenler lehine anlamlı düzeyde bir farkın ortaya çıktığı tespit edilmiştir. DKAB öğretmenlerinin e-öğrenmeye yönelik tutum düzeylerinde; cinsiyete göre erkek öğretmenler lehine, kariyer basamağına göre başöğretmenler lehine, görev yapılan eğitim kademesine göre ortaokul ve lise öğretmenleri lehine anlamlı farklılık olduğu tespit edilmiştir. DKAB öğretmenlerinin dijital okuryazarlık ile e-öğrenmeye yönelik tutumları arasında anlamlı bir ilişki saptanmıştır. Regresyon analizi sonucu dijital okuryazarlığın e-öğrenmeye yönelik tutumlar üzerinde anlamlı ve olumlu bir etkiye sahip olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This research aims to examine the relationships between Religious Culture and Moral Knowledge (RCMK) teachers' digital literacy levels and their attitudes toward e-learning. Conducted in the Samsun province sample, the research aims to evaluate the impact of digitalization on the education system and, in this context, to develop new strategies for teacher competencies. The findings, obtained in the context of integrating the digital transformation process into teaching processes, are expected to guide both policy developers and practitioners in the field of education. The study used the“Digital Literacy Scale”(DLS), developed by Ng (2012) and adapted into Turkish by Hamutoğlu et al. (2017), and the“General Attitude Towards E-Learning Scale”(EÖYTÖ), developed by Haznedar and Baran (2012), as data collection tools. Additionally, a 7-item“Personal Information Form”developed by the researcher was administered to determine the demographic and professional characteristics of the teachers. The study examined whether there were significant differences between RCMK teachers' digital literacy and attitudes toward e-learning based on several independent variables, including gender, professional experience, career stage, education level, place of employment, educational level, and whether they had received training in digital literacy and e-learning. Additionally, the study analyzed the relationships between digital literacy and attitudes toward e-learning. The research employed a causal comparison and correlational screening model. A total of 435 of 876 RCMK teachers' working in the province and districts of Samsun participated in the study during the 2023-2024 academic year. Of the participating teachers, 51.03% were female and 48.97% were male. The study data were analyzed using SPSS 25.0 statistical software. The data were found to be normally distributed. Parametric analysis techniques (independent samples t-test, one-way analysis of variance (ANOVA), Pearson correlation, and regression test) were used in the data analysis. A significant difference was found in the digital literacy levels of RCMK teachers' favoring teachers with professional seniority, teachers and expert teachers with career stage, middle school teachers with education level, and urban teachers with education level. Significant differences were found in the attitudes of RCMK teachers' toward e-learning, favoring male teachers with gender, head teachers with career stage, and middle and high school teachers with education level. A significant relationship was found between RCMK teachers' digital literacy and their attitudes toward e-learning. Regression analysis revealed that digital literacy had a significant and positive effect on attitudes toward e-learning.