Dkab öğretmenlerinin din derslerinde web 2.0 araçlarını kullanım durumlarının incelenmesi (adana örneği)
Examination of religious culture and ethics teachers' use of web 2.0 tools in religion lessons (adana case)
  1. Tez No: 808605
  2. Yazar: EMRE YAVUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KORKMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Religion, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi (DKAB) öğretmenlerinin din öğretimi faaliyetlerinde hangi Web 2.0 araçlarını ne sıklıkta ve hangi amaçla kullandıklarını belirlemektir. Ayrıca, öğretmenlerin bu araçları kullanırken karşılaştıkları problemler ve Web 2.0 araçları beceri düzeyleri de araştırmanın konusu olarak ele alınmaktadır. Araştırma, tarama modeli esas alınarak yapılan bir alan araştırmasıdır. Araştırmacı tarafından geliştirilen anket, Adana ilinde görev yapan öğretmenlere uygulanmış ve toplamda 133 veri elde edilmiştir. Verilerin analizi için SPSS 20 istatistik programı ve surveey sitesindeki istatistikler ile birlikte NVivo 12 programı da kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, DKAB öğretmenlerinin Web 2.0 araçlarından haberdar oldukları ve din öğretimi faaliyetlerinde bu araçları kullanma eğiliminde oldukları tespit edilmiştir. DKAB öğretmenleri, Web 2.0 araçlarını“kalıcı öğrenme”,“çağa ayak uydurma”,“dikkat çekme”gibi amaçlarla din öğretiminde kullanmanın önemli olduğunu düşünmektedir. Onların en sık kullandığı araçlar ise fotoğraf, video ve sunum araçlarıdır. Öğretmenlerin çoğunluğu başkaları tarafından üretilen dijital materyalleri kullanmaktadır. Bununla birlikte, bazı öğretmenler kendi dijital materyallerini oluşturma konusunda çalışmalar yapmaktadır. Araştırmanın bulguları, öğretmenlerin Web 2.0 araçlarına farkındalığını vurgulamakta ve din öğretiminde bu araçların etkili bir şekilde kullanılmasının gerekliliğine dikkat çekmektedir. Sonuç olarak, bu araştırma din eğitimi alanında yapılan özgün bir çalışma olup, DKAB öğretmenlerinin Web 2.0 araçlarını kullanma durumlarını, tercih ettikleri araçları ve karşılaştıkları zorlukları ortaya koymaktadır. Bu çalışma, literatüre yeni bir perspektif sunmakta ve din eğitimi alanında yapılan araştırmalara özgün bir katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is to determine which Web 2.0 tools are used by Religious Culture and Ethics Teachers in their religious education activities, how often and for what purpose. In addition, the problems that teachers encounter while using these tools and their skill levels of using Web 2.0 tools are also discussed as the subject of the research. The research is a field study based on the survey model. The questionnaire developed by the researcher was applied to the teachers working in Adana and a total of 133 data were obtained. For the analysis of the data, the SPSS 20 statistical program and the statistics on the surveey site, as well as the NVivo 12 program, were used. According to the results of the research, it has been determined that Religious Culture and Ethics Teachers are aware of Web 2.0 tools and tend to use these tools in their religious education activities. Religious Culture and Ethics Teachers think that it is important to use Web 2.0 tools in religious education for purposes such as“permanent learning”,“keeping up with the times”,“attracting attention”. The most frequently used tools are photography, video and presentation tools. The majority of teachers use digital materials produced by others. However, some teachers are working on creating their own digital materials. The findings of the study emphasize teachers' awareness of Web 2.0 tools and draw attention to the necessity of using these tools effectively in religious teaching. As a result, this research is an original study in the field of religious education and reveals the use of Web 2.0 tools by Religious Culture and Ethics Teachers, the tools they prefer and the difficulties they face. This study offers a new perspective to the literature and makes an original contribution to research in the field of religious education.