Developing an induction program for EFL instructors in schools of foreign languages in Türkiye
Türkiye'deki yabancı diller yüksekokullarında çalışan İngilizce öğretim görevlileri için bir göreve başlatma programı geliştirme
  1. Tez No: 984839
  2. Yazar: MERVE NUR BOLDAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR YILDIRIM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, İngilizce öğretim görevlilerinin yeni bir Yabancı Diller Yüksekokulunda (YDYO) göreve başladıklarında ihtiyaç duydukları desteği karşılamak amacıyla bir göreve başlatma programı tasarlamayı amaçlamaktadır. Programı oluşturmak için ihtiyaç analizi aşamasında karma yöntem kullanılmıştır. Tüm veri toplama süreci gönüllülük esasına dayanmıştır. İhtiyaç analizi, Türkiye'nin farklı bölgelerindeki YDYO'larda çalışan İngilizce öğretim görevlileri ve yöneticilerine uygulanmış, bu katılımcıların yirmisiyle ayrıca yarıyapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Veriler, yakınsak karma yöntem deseni kapsamında nicel ve nitel olarak eş zamanlı toplanmıştır. Nicel veri için, göreve başlatma programındaki unsurların önem düzeyini belirlemek amacıyla 3'lü Likert ölçeği kullanılmış; katılımcılar bu unsurları“önemsiz”,“önemli”ve“çok önemli”olarak değerlendirmiştir. İhtiyaç analizi formu; demografik bilgiler, oryantasyon, destek, mentorluk, ders gözlemi, pedagojik uygulamalar, mesleki gelişim ve programın sürdürülebilirliği ile ilgili maddeler, açık uçlu sorular ve anlatı çerçevelerinden oluşmuştur. Bu nedenle hem nicel hem de nitel veri sağlamıştır. Ayrıca, derinlemesine bilgi edinmek için yarı-yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Bulgular, öğretim görevlilerinin deneyimlerinden bağımsız olarak yeni bir kurumda göreve başladıklarında bir göreve başlatma programına ihtiyaç duyduklarını göstermiştir. Nicel ve nitel bulgular, 2000–2025 yılları arasındaki ilgili çalışmalar ve yetişkin öğrenme ilkeleriyle birlikte değerlendirilerek programın ilk taslağı oluşturulmuştur. Uzman görüşleri doğrultusunda yapılan düzenlemelerle programın son hali elde edilmiş ve uygulanabilir, uyarlanabilir, değişikliklere açık ve sürdürülebilir bir paket haline gelmiştir. Sonuç olarak bu çalışma, YDYO'larda göreve yeni başlayan İngilizce öğretim görevlilerine rehberlik ve destek sunmayı, ayrıca öğretim elemanlarının mesleki gelişimlerine, iyi oluşlarına ve öğrenci başarısına katkıda bulunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to develop an induction program for EFL instructors working in Schools of Foreign Languages (SFLs) in Türkiye. A mixed-methods approach was used during the needs analysis phase. All data were collected voluntarily. The needs analysis questionnaire was administered to 208 EFL instructors and administrators in various state university SFLs, and 20 of these participants also took part in semi-structured interviews. The data were gathered through a convergent mixed-methods design, in which quantitative and qualitative data were collected simultaneously. For the quantitative strand, a 3-point Likert scale (“not important”,“important”,“very important”) was used to determine instructors' priorities regarding an induction program. The Needs Analysis form included demographic information, items related to six components of an induction program (orientation, support, mentoring, classroom observation, pedagogical practices, and professional development), sustainability-related items, open-ended questions, and narrative frame sentences, thus providing both quantitative and qualitative data. Semi-structured interviews were also conducted to obtain deeper insights. The findings indicated that EFL instructors, regardless of their experience, expressed a need for an induction program when they begin working in a new institution. Quantitative and qualitative results, together with studies on teacher induction between 2000 and 2025 and adult learning principles, guided the development of the first draft of the program. After expert feedback and revisions, the final version of the program became a feasible, adaptable, open to modification, and sustainable pack. In conclusion, this study aims to provide an induction program that guides and supports newly appointed EFL instructors in Turkish SFLs, thereby contributing to teachers' professional development, well-being, and student achievement.