Dinleyicilerin dijital ortamlarda sunulan Türk Müziği'ne yönelik kullanım ve doyumları Konya örneği
The uses and gratifications of Turkish music presented in digital environments: The case of Konya
- Tez No: 984840
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ KERİM ÖNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Müziği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, bireylerin dijital müzik dinleme uygulamalarındaki Türk Müziği dinleme alışkanlıklarını, dinleme sıklıklarını ve motivasyonlarını incelemeyi amaçlamaktadır. Konya ili örnekleminde gerçekleştirilen çalışmada, katılımcıların demografik özellikleri ile müzik dinleme tercihleri arasındaki ilişkiler ele alınmıştır. Toplam 438 kişinin katıldığı araştırmada, cinsiyet, yaş, eğitim, meslek, gelir ve ikamet yeri gibi değişkenler değerlendirilmiş; katılımcıların müzik dinleme süreleri, tercih ettikleri araçlar, platformlar ve türler detaylandırılmıştır. Bulgular, dijital platformların özellikle YouTube Music ve Spotify'ın tercih edildiğini, katılımcıların büyük çoğunluğunun Türk Müziği türlerini dinlediğini ortaya koymuştur. Ayrıca, müzik dinleme motivasyonlarının dört ana faktör altında toplandığı belirlenmiştir: rahatlama ve rehberlik, bilgilenme ve etkileşim, arkadaşlık ve eğlence. Bu faktörlerden rahatlama ve rehberlik en yüksek katılımı sağlarken, gelir düzeyi ile müzik dinleme motivasyonları arasında anlamlı farklılıklar gözlenmiştir. Araştırma sonuçları, dijital ortamda müzik dinleme alışkanlıklarının sosyo-kültürel ve demografik özelliklerle yakından ilişkili olduğunu göstermektedir. Bu çalışma, dijital müzik platformlarının bireylerin günlük yaşamındaki yerini ve Türk Müziği'nin çağdaş tüketim biçimlerini anlamak açısından önemli veriler sunduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine individuals' habits, frequency, and motivations for listening to Turkish Music via digital music streaming applications. Conducted in the province of Konya, the research explores the relationships between participants' demographic characteristics and their listening preferences. A total of 438 respondents provided data on gender, age, education, occupation, income, and place of residence, as well as their daily listening durations, preferred devices, platforms, and musical genres. The findings reveal that YouTube Music and Spotify are the most frequently used platforms, and that an overwhelming majority of participants favor Turkish Music. Exploratory factor analysis identified four principal motivational dimensions—relaxation and guidance, information and interaction, companionship, and entertainment—with relaxation and guidance scoring highest. Furthermore, significant differences in listening motivations emerged across income groups. Overall, the results indicate that digital music consumption behaviors are closely intertwined with socio‑cultural and demographic variables, offering valuable insights into the role of streaming services in daily life and contemporary patterns of Turkish Music consumption.