Altay Türklerinin geleneksel inançları
Traditional beliefs of the Altay Turks
- Tez No: 984842
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEMA ORSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
Özet
Coğrafi çevre, toplumların kültürel yapısının oluşumunu etkileyen en temel unsurlardan biridir. İklim, topografya, su kaynakları, bitki örtüsü ve yer şekilleri gibi doğal faktörlerin; toplumların, yerleşim biçimlerinden ekonomik faaliyetlerine, inanç sistemlerinden toplumsal örgütlenmelerine kadar pek çok unsurunu etkilediği söylenebilir. Bu bağlamda, Altay Türklerinin yaşadıkları coğrafyanın fiziki, siyasi ve iktisadi geçmişi ile günümüzdeki durumu, eldeki tarihsel ve güncel veriler ışığında değerlendirilmeye gayret edilmiştir. Söz konusu bölgenin, fiziki ve siyasi coğrafyanın şekillenmesindeki etkisi ortaya konulmaya çalışılmıştır. Ayrıca, bölge halkının geleneksel inanç dünyası daha önce yapılmış alan araştırmalarına ve tarafımızdan gerçekleştirilen bölge ziyaretine dayalı olarak incelenmiş, bu inanç sistemlerinin coğrafi çevreyle olan etkileşimi açıklanmaya gayret edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Geographical environment is one of the fundamental factors influencing the formation of cultural structures of societies. It can be stated that natural elements such as climate, topography, water resources, vegetation, and landforms affect numerous aspects of societies, ranging from settlement patterns to economic activities, and from belief systems to social organization. In this context, the physical, political, and economic past as well as the current situation of the Altai Turks' homeland have been evaluated in light of historical and contemporary data. The role of physical and political geography in shaping the region has been examined. In addition, the traditional belief world of the local population has been analyzed on the basis of previous field studies as well as research conducted by us, with an effort to explain the interaction of these belief systems with the geographical environment.