Günümüzde kuşaklararası dini öğrenme ve yorumlama yöntemleri: Sosyolojik bir inceleme
Intergenerational religious learning and interpretation methods today: A socio-logical study
- Tez No: 984871
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKKI KALAYCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada, kuşaklararası çatışmanın sebepleri, özellikle din bağlamında, teknolojik gelişmeler, bilgiye hızlı erişim, yaşlı kuşağın yeniliklere ilgisizliği ve genç kuşağın meraklı, sorgulayıcı tutumuyla açıklamaktadır. Veri toplama yöntemi olarak yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmış, elde edilen veriler gözlem, içerik ve söylem analizi ile değerlendirilmiştir. Araştırma bulguları, dinin hem genç hem de yaşlı kuşak için bireysel ve toplumsal yaşamda önemli bir rol oynadığını, ancak etkisinin niteliğinin kuşaktan kuşağa farklılık gösterdiğini ortaya koymaktadır. Yaşlı kuşak daha geleneksel ve ritüel odaklı bir yaklaşım benimserken, genç kuşak daha sorgulayıcı ve bireysel bir din anlayışına sahiptir. Dini bilgi edinme ve yorumlama süreçlerinde de farklılıklar gözlenmektedir; gençler bilgiyi çoğunlukla aile, akraba, sosyal medya ve internet aracılığıyla edinirken, yaşlılar dini bilgilerini anne-baba ve cami çevresinden öğrenmektedir. Araştırma, kuşaklararası iletişimde önyargılar ve bilgi aktarımındaki eksikliklerin dikkat çektiğini göstermektedir. Sağlıklı iletişim, empati ve hoşgörüye dayalı sosyal projeler, interaktif eğitimler ve dijital araçlar, kuşaklar arasındaki farklılıkları azaltmada etkili olabilecek yöntemler olarak öne çıkmaktadır. Dini ritüellere bağlılık yaşlı kuşakta daha yüksek iken, genç kuşakta bireysel anlam arayışı ve ahlaki boyut ön plandadır. Din, her iki kuşak için de önemini korumakta, ancak biçim ve içeriği bağlamında dönüşüm geçirmektedir Bu dönüşümün doğru analiz edilmesi hem sosyal bilimler hem de din eğitimi açısından büyük önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
This research explains the causes of intergenerational conflict, particularly in the context of religion, as technological advancements, rapid access to information, the older generation's disinterest in innovation, and the younger generation's curious and inquisitive attitude. A semi-structured interview form was used as the data collection method, and the data obtained was evaluated through observation, content, and discourse analysis. The research findings reveal that religion plays an important role in individual and social life for both young and old generations, but the nature of its impact varies from generation to generation. While the older generation adopts a more traditional and ritual-oriented approach, the younger generation has a more questioning and individualistic under standing of religion. Differences are also observed in the processes of acquiring and interpreting religious knowledge; young people mostly acquire information through family, relatives, social media, and the internet, while older people learn their religious knowledge from their parents and the mosque. The research highlights the importance of prejudices and gaps in knowledge transfer in intergenerational communication. Social projects based on healthy communication, empathy, and tolerance, interactive training, and digital tools stand out as effective methods for reducing generational differences. While adherence to religious rituals is higher among older generations, the individual search for meaning and the moral dimension are at the forefront among younger generations. Religion maintains its importance for both generations, but its form and content are undergoing transformation. Accurately analyzing this transformation is crucial for both the social sciences and religious education.