Huzurevinde kalan yaşlı bireylerin yaşam kalitesinin belirlenmesi
Determination of the quality of life of elderly individuals staying in nursing homes
- Tez No: 984872
- Danışmanlar: PROF. DR. AZİZE SERAP TUNÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, huzurevinde kalan yaşlı bireylerin yaşam kalitesinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırma tanımlayıcı tipte olup, evrenini Ankara'da bulunan bir huzurevinde kalan yaşlı bireyler oluşturmuştur. Araştırmanın örneklemini ise 105 yaşlı birey oluşturmuştur. Araştırma Mart 2024-Temmuz 2025 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Araştırmada verilerin elde edilmesinde; Veri Toplama Formu ve Dünya Sağlık Örgütü Yaşam Kalitesi Ölçeği (WHOQOL-OLD) kullanılmıştır. Araştırma kapsamında toplanan verilerin analizinde frekans analizi (sayı, yüzde, ortalama), t- testi ve ANOVA kullanılmıştır. Araştırmada, huzurevinde kalan yaşlı bireylere araştırmacı tarafından çalışmada kullanılan form ve ölçekler yüz yüze görüşme yöntemiyle uygulanmıştır. Yaşlı bireylerin WHOQOL-OLD'den aldıkları ortalama puan 69,44±16,4'dür. Araştırmada yaşlı bireylerin, medeni durumu, aile tipi, sosyal güvencesi ve kişisel olarak sahip oldukları bir evin olma durumu değişkenlerine göre yaşam kaliteleri arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişkinin olduğu belirlenmiştir (p<0,05). Araştırma sonucunda, huzurevinde kalan yaşlı bireylerin WHOQOL-OLD'den ortalamanın üstünde puan aldıkları belirlenmiştir. Huzurevinde kalan yaşlı bireylerin yaşam kalitelerini yükseltmeye yönelik eğitim/danışmanlık hizmetlerinin yaygınlaştırılması, sürdürülebilir hale getirilmesi ve gerekli önlemlerin alınması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the quality of life of elderly individuals residing in a nursing home. The study is descriptive in nature and its universe consisted of elderly individuals living in a nursing home in Ankara. The study sample consisted of 105 elderly individuals. The research was conducted between March 2024 and July 2025. The Data Collection Form and the World Health Organization Quality of Life Scale (WHOQOL-OLD) were used to obtain data in the study. Frequency analysis (number, percentage, mean), t-test, and ANOVA were used in the analysis of the collected data. In the study, the forms and scales used in the study were applied by the researcher to elderly individuals residing in the nursing home via face-to-face interviews. The mean score obtained by elderly individuals from the WHOQOL-OLD was 69.44±16.4. The study determined that there was a statistically significant relationship between the quality of life of elderly individuals according to variables such as marital status, family type, social security, and owning a personal home (p<0.05). The study found that elderly individuals living in nursing homes scored above average on the WHOQOL-OLD. It is recommended that education and counseling services be expanded, made sustainable, and necessary measures be taken to improve the quality of life of elderly individuals living in nursing homes.