Normatif paradigma bağlamında uluslararası sinema ve Bosna Hersek filmleri analizi
Analysis of Bosnian films within the context of the normative paradigm and international cinema
  1. Tez No: 984873
  2. Yazar: GAMZE NUR DEMİRBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YİĞİT ANIL GÜZELİPEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
Özet
Bu tez, uluslararası ilişkiler disiplininde normatif paradigma kapsamında biçimlenen soykırım kavramının, sinema aracılığıyla kuramsal ve görsel düzeyde nasıl temsil edildiğini incelemeyi amaçlamaktadır. Özellikle Srebrenitsa 'da yaşanan kitlesel trajedi, söz konusu normun uluslararası sistemde nasıl inşa edildiğine ve kolektif bellekte nasıl yer edindiğine dair çarpıcı bir örnek teşkil etmektedir. Çalışmada, normların tarihsel koşullar dâhilinde nasıl ortaya çıktığı, yaşanmış travmalarla ne şekilde meşruiyet kazandığı ve sinema yoluyla hangi anlatı biçimlerine büründüğü analiz edilmektedir. Film incelemeleri aracılığıyla soykırım normunun aktarımı, etik çerçevede yorumlanması ve toplumsal farkındalık oluşturma kapasitesi değerlendirilmektedir. Sinema, bu bağlamda yalnızca bir anlatı mecrası değildir. Normların görünürlük kazandığı, yeniden üretildiği ve yorumlandığı bir düşünsel alan olarak konumlandırılmaktadır. Tez, uluslararası ilişkiler literatüründe kuramsal soyutlamaların somut örneklerle desteklenmesinde sinemanın dönüştürücü gücüne dikkat çekmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to examine how the concept of genocide, shaped within the framework of the normative paradigm in the discipline of international relations, is represented both theoretically and visually through cinema. The mass tragedy that occurred in Srebrenica constitutes a striking example of how this norm was constructed within the international system and how it became embedded in the collective memory. The study analyzes how norms emerge under historical conditions, how they gain legitimacy through lived traumas, and how they are embodied in various narrative forms via cinema. Through the analysis of selected films, the thesis assesses the transmission of the genocide norm, its interpretation within an ethical framework, and its capacity to foster social awareness Cinema, in this context, is not merely a medium of narrative. It is positioned as an intellectual space where norms become visible, are reproduced, and interpreted. The thesis highlights the transformative power of cinema in reinforcing theoretical abstractions with concrete cases, thus contributing to the literature of international relations through an interdisciplinary lens.