Mercedes-Benz konsept midibüs fikrinin oluşumundan minibüsün tasarlanmasına kadar izlenen adımların sistematek konstrüksiyon ile desteklenmesi
Step-by step design of a new mercedes-benz midibus model from concept to detaided phase using systematic design methods
  1. Tez No: 98491
  2. Yazar: ALİ GÖKŞENLİ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. BARLAS ERYÜREK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 201
Özet
MERCEDES- BENZ KONSEPT MIDIBUS FİKRİNİN OLUŞUMUNDAN, MİDİBÜS' ÜN TASARLANMASINA KADAR İZLENEN ADIMLARIN SİSTEMATİK KONSTRÜKSİYON' LA DESTEKLENMESİ ÖZET Bu çalışmada sistematik konstrüksiyonun pratikte uygulanması sonucu Mercedes- Benz konsept aracın başarıyla tasarlandığı gösterilmiştir. Her ne kadar sistematik konstrüksiyonun çok teorik bazda kaldığı ve pratikte uygulanabilirliği çok zor olduğu iddia edilse de, çalışmada bu iddianın tersi ispat edilmiştir. Sistematik konstrüksiyonun sıfirmcı fazından, yani“Ürün fikrinin oluşması”ndan başlıyarak, adım adım çalışma sonucu kombinasyonlar oluşturuldu ve kombinasyonlar uygun kriterlere bağlı kalarak optimum çözüme varıldı. İlk bölümde çalışmayı tamtıcı bir giriş yapıldıktan sonra ikinci bölümde, konstrüksiyon, sistematik konstrüksiyon, oluşturulma nedenleri, amaçlan, pratikte uygulamadaki başarıları, zayıf noktalan ve tarihçesi tanıtılmıştır. Üçüncü bölümde sistematik konstrüksiyonun dört ana fazı VDI 2225 (Alman mühendisler birliği) 'e uygun olarak tanıtılmıştır. Özellikle ikinci faz olan ve sistematik konstrüksiyonun özünü temsil eden“Soyut Tasanm'ın”üzerinde ağırlıklı olarak durulmuştur. Dördüncü bölümde Münih Teknik Üniversitesi 'nde başanlı çalışmalarda bulunan Prof. Claussen'ın sistematik konstrüksiyon üzerindeki çalışmalan tanıtılmıştır. Prof. Claussen oluşturduğu“Matematiksel modeller kullanarak sistematik konstrüksiyonun desteklenmesi”ile makine sistemlerin analiz edilerek, Yorum Diyagralan ile yeni değerlendirme kriterlerinden faydalanılmış, optimum araç tasarlanmasına imkan tanınmıştır. Beşinci bölümde sıfınncı faz olan“Ürün fikrinin oluşması”ele alınmıştır. Ürün fikrinin hangi yöntemlerle ve tekniklerle oluştuğu, firma bazında departlann birbirleriyle nasıl ve ne şekilde koordineli çalışarak ürün fikrinin oluşyuğu incelenmiştir. Altıncı bölümde Mercedes- Benz Türk' ün Pazar analiz çalışmalan, Türkiye ve dünya pazarlannın incelenmesi ve Türkiye'deki sınıf boşluğunun tespit edilmesi ele alınmıştır. Mevcut araçlan kullanan müşterilere uygulanan“Anketler”sonucu konsept midibüs fikrinin oluşması ve desteklenmesi incelenmiştir. Otobüs tasanm XV11algoritmaların kullanılmasıyla tasarlanacak aracın temel parametreleri tespit edilmiştir. Yedinci bölümde aracın tasarlanması esnasında akslararası mesafenin açılmasıyla bagaj hacminin arttırılması için aracın arkasının kısaltılması gereği ortaya çıkmıştır. Aracı arkasının (aracın arka tamponu ile diferansiyel ekseni arasındaki mesafe) kısaltılması için 10 adet kombinasyonlar oluşturulmuştur. Oluşturulan 10 adet kombinasyon, sistematik konstrüksiyonun değerlendirme kriterleri göz önünde tutularak incelenmiş, en uygun iki çözümün elde edilmesine kadar analiz fazlan uyglanmıştır. Sonuçlar ve tartışmalar bölümünde ise sistematik konstrüksiyonun değerlendirme kriterleri sonucu optimum çözüme varıldığı, iddia edilenin tersine sistematik konstrüksiyonun pratikte başarıyla uygulanabildiği gösterilmiştir. XVU1
Özet (Çeviri)
STEP - BY- STEP DESIGN OF A NEW MERCEDES - BENZ MTDD3US MODEL FROM CONCEPT TO DETAILED PHASE USING SYSTEMATIC DESIGN METHODS SUMMARY The aim of the study is to show that the systematic construction could be applied in practical design by giving the Mercedes- Benz concept design of a midibus. However it has been claimed that systematic design is very hard to apply in practical design, the inverse has been shown. The zeroth phase, called“Creation of a product idea”was applied at the first step, later step by step combinations has been built up and these combinations were evaluated according to systematic design and the optimum solution was found. After a brief introduction in the first chapter, the design, systematic design, its aims, advantages and history is explained In the third chapter, the main four phases of systematic design are introduced according VDI 2225. Especially the second phase /'Abstract design“, which is the most impotand part of systematic design, discussed in detail using a number of examples In the fourth chapter is the study of Prof. Claussen, of the Technical University of München, is explained. Prof. Claussen has tried to support the phases of systematic design by using same matematical models. Using this matematical models, it is very easy to analyse and design mechanical systems. Prof. Claussen has built up a new graphical method, called ”Interpretation diagrams“. In the fifth chapter, the zeroth phase, called ”Creation of a product idea" has been introduced. The techniques and ways to create new product ideas has been explained. By creating new ideas, the departments of a firm and the cooperation with each other are explained. In the sixth chapter, the marketing analyses of Mercedes- Benz Türk has been introduced. The bus market of Turkey has been observed and lack of category has been found. After that the bus market of the world has been observed and as conclusion it was found out that Mercedes- Benz does not have a bus in the new category. The firm decided to design a new bus. By designing the bus, design algoritms were used. XIXIn the seventh chapter, a problem was defined by designing the bus. The problem was that the distance between the wheels ought to be enlarged. The reason was to enlarge the volume of the luggage conpartment room of the bus. The problem which occured by designing was that the back side of the bus should be lower. 10 different cominations were built up for the design of the bus. These 10 combinations were evaluated accordind to systematic design. At least optimum combination was found. At the last chapter the results of this work is discused. It is found out that systematic design can be applied in practice succesfully. XX