ISO 9000 kalite güvence sisteminin internet tarayıcısı ortamında eğitim amaçlı incelenmesi
The Examination of ISO 9000 quality assurance system using web browser format
- Tez No: 98492
- Danışmanlar: PROF.DR. Y. ONUR DEVRES
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
ÖZET Günümüzde iletişim ağı korkunç bir hızla gelişirken, üretilen bilgilerin de kitlelere ulaştırılmasına katkıda bulunmaktadır. Özellikle eğitim gereksinimlerinin karşılanması, her yaşta insana, çalışana, okuyana, uzakta-yakında olana eğitim verilmesi uzaktan eğitim kavramının ortaya çıkmasına neden olmuştur. Internet bu amaca ulaşma ve gerçekleştirmede önemli derecede katkıda bulunmuştur, internette gelişen bilgi sistemi World Wide Web ile kullanım ve doküman değiş tokuş kolaylığı düşünülerek tasarlanmıştır. Bu amaçla World Wide Web ile web sayfaları hazırlanıp internet üzerinden bilgi alış verişi sağlanmaktadır. Eğitim amaçlı hazırlanan web sayfaları ile etkili bir görsellik ve kullanım kolaylığı ile de uygun bir metot olmaktadır. Web bilgiye açık bir depodur. Araştırma enstitüleri, üniversiteler, kolejler, kâr amacı gütmeyen kuruluşlar ve tek başlarına şahıslar özgürce yayımcılık yapabilmektedirler. Web yayıncılığı yapmanın birinci sebebi fikirlerin, araştırma sonuçlarının ve projelerin dikkat çekmesini sağlamaktır. Bununla birlikte sadece fikirlerin ve bilgilerin diğerleri ile paylaşmak istenildiğinden yayımcılık yapılabilmektedir. Bilgi bir güçtür ve tüm dünyadaki insanları özgür kılmak için ortak anahtardır. Hazırlanan bu çalışmada ISO 9000 Kalite Güvence Sistemi Web ortamında incelenmiştir. Ayrıca gıda sektöründe yasal bir zorunluluk haline getirilen HACCP sistemi üzerinde de durulmuştur. Çalışmanın hazırlanması sırasında web ortamından yararlanıldığından HTML (Hyper Text Marked Language) dili kullanılmıştır. Bu eğitim amaçlı hazırlanan programda HTML'in kullanılmasının temel nedeni bağımsız olmasıdır.“Hiper”metin adlandırma dili, standart genelleştirme metin sayesinde kullanım kolaylığı ve geniş alana dağılabilme özelliğinden görüntü olarak çekici bir şekilde bilgiyi biçimlendirmektedir. Bunun sonucunda hazırlananların görülmesi ve kullanılması mümkün olmakta, geniş bir kitleye ulaşabilmektedir. vıı
Özet (Çeviri)
THE EXAMINATION OF ISO 9000 QUALITY ASSURANCE SYSTEM USING WEB BROWSER FORMAT SUMMARY Education system in the world is changing very rapidly. Especially educational requirements and opportunities without spending money is being provided by developing distance education program. Many people, teacher(s), student(s) who are separated by physical distance can reach this knowledge by means of distance education program. Also this program is giving second chance to the adult people. To apply distance education program is rather new in the world. It is not common. Also this situation is the same in our country. On the other hand distance teacher is a few. It is difficult to carry on teacher-class discussion. It is necessary to supply technical requirements. Moreover theacher will never really know if student are asleep, talking with someone or even in the room. But it can be solved such this kind of problem by using Internet. Internet is the biggest contributor to the distance education program in the world. E mail İs used to give feedback from intructor to student or from student to teacher. Other possibility is to establish a classroom bulletin board. Individual student can send their comments or question to the class with a class computer conference. Also other individual is free to respond. However the most possibility is World Wide Web which is the component for internet. Web pages is created in World Wide Web. Web page is the convenient method for distance educational program and give the big information in the internet. So WWW can be used by the distance educator to create a classroom home page. In this study subject is International Standardization Organization (ISO) Quality System and HACCP system. It was prepared by using Hyper Text Marked Language (HTML). HTML transfer the information originally. It is possible to see and utilize what has been prepared. VIII