Three essays on heterogeneity in sectoral price flexibility
Sektörel fiyat esnekliğinde heterojenlik üzerine üç deneme
  1. Tez No: 984936
  2. Yazar: MUSTAFA TUĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PAUL BEAUDRY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: The Unıversıty Of Brıtısh Columbıa
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ekonomi Bilim Dalı
Özet
Bu tez, sektörler arasındaki fiyat esnekliği heterojenliğine odaklanmaktadır. Örneğin, fiyat değişim sıklığının sektörler arasında farklılaştığı çok sektörlü bir model, bir para politikası şoku sonrasında toplam değişkenler için, sektörlerin fiyat değişim sıklıklarında homojen olduğu varsayılan tek sektörlü bir modele göre radikal şekilde farklı dinamikler öngörür mü? Amerika Birleşik Devletleri'nde para politikası şoklarının göreceli fiyat etkisi var mıdır? Eğer varsa, bu göreceli fiyat etkisi sektörler arasındaki fiyat değişim sıklığı heterojenliği ile ilişkilendirilebilir mi? Dinamik stokastik açık ekonomi modelleri, sektörler arasındaki fiyat esnekliği heterojenliği dahil edilerek detaylandırılırsa ne gibi içgörüler elde edilebilir? Bu sorular, bu tezde ele aldığım soru türleri arasındadır. Bu tez üç makaleden oluşmaktadır. İlk makale, Amerika Birleşik Devletleri'nde bir para politikası şokunun çıktı, enflasyon ve reel ücret üzerindeki etkilerini incelemektedir. Ardından, bu makroekonomik değişkenlerin tek sektörlü ve çok sektörlü dinamik stokastik genel denge (DSGE) modelleri tarafından öngörülen dinamikleri karşılaştırılmaktadır. Ana bulgu, çok sektörlü model tarafından öngörülen dinamiklerin tek sektörlü model tarafından öngörülenlerle oldukça benzer olduğudur. İkinci makale, federal fon oranında meydana gelen şokların Amerika Birleşik Devletleri'nde sektör fiyatları üzerindeki etkilerine odaklanmaktadır. Bu bölümdeki iki ana ampirik bulgu, bu şoklara karşı sektörel fiyat tepkilerinde önemli heterojenlik olduğu ve sektörlerdeki fiyat tepkilerinin, sektörlerin fiyat değişim sıklığı ile yalnızca zayıf bir şekilde ilişkili olduğudur. Emek Karaca ile birlikte yazılan üçüncü makale, enflasyon hedeflemesi rejimini benimsemiş gelişmekte olan ülkelerde pozitif para şoklarının çıktı, reel döviz kuru ve fiyat düzeyi üzerindeki etkileri ile ilgilidir. Bu tür şokların bu ekonomilerde geçici bir çıktı artışı; reel döviz kurunda geçici bir değer kaybı ve fiyat düzeyinde eşanlı olarak önemli bir artış ile ilişkili olduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on the heterogeneity of price flexibility among sectors. For instance, does a multi-sector model in which the frequency of price changes differs among sectors predict radically different dynamics for aggregate variables following a monetary policy shock than a one-sector model in which sectors are assumed to be homogenous in their frequencies of price changes? Is there any relative price effect of the shocks to monetary policy in the United States? If there is, can this relative price effect be related to the heterogeneity of the frequency of price changes among sectors? What insights can be gained if dynamic stochastic open-economy models are elaborated by including the heterogeneity of price flexibility among sectors? These questions are among the types of the questions that I address in this thesis. This thesis consists of three papers. The first paper studies the effects of a monetary policy shock on output, inflation and the real wage in the United States. Next, the dynamics of these aggregate variables as predicted by the one- and multi-sector dynamic stochastic general equilibrium (DSGE) models are compared. The main finding is that the dynamics predicted by the multi-sector model are quite similar to those predicted by the one-sector model. The second paper focuses mostly on the effects of shocks to the federal funds rate on disaggregated sectors' prices in the United States. The two main empirical findings in this chapter are the substantial heterogeneity in sectoral price responses to these shocks and that the price responses in sectors are only weakly associated with their frequency of price changes. The third paper, jointly written with Emek Karaca, is concerned with the effects of positive monetary shocks on output, the real exchange rate and the price level in developing countries which have adopted an inflation targeting regime. We find that such shocks are associated with a temporary rise in output; a temporary depreciation in the real exchange rate and a sizable contemporaneous increase in the price level in those economies.