Üstün zekalı ve yetenekli çocukların liderlik becerilerinin duygusal yılmazlık ile ilişkisi
The relationship between gifted and talented children's leadership skills and emotional resilience
  1. Tez No: 984955
  2. Yazar: BEGÜM DURSUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NÜKET AFAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üstün Zekalılar ve Yetenekliler Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu tez, üstün zekalı ve yetenekli çocukların liderlik becerileri ile duygusal yılmazlık düzeyleri arasındaki ilişkiyi kapsamlı bir şekilde incelemektedir. Araştırmanın temel amacı, liderlik becerilerinin gelişiminde ilişkili olabilecek demografik faktörlerin (kardeş sayısı, anne ve babanın eğitim durumu, kitap okuma süresi ve ekran süresi gibi) rolünü ortaya koymak ve bu becerilerle duygusal yılmazlık arasındaki ilişkiyi analiz etmektir. Araştırmada 8-12 yaş arasındaki üstün zekalı çocuklar katılmış ve liderlik becerileri ile duygusal yılmazlık düzeyleri Roets liderlik ve duygusal yılmazlık ölçekleri aracılığıyla değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgular, demografik değişkenlerin liderlik becerileri üzerinde anlamlı bir role sahip olmadığını göstermektedir. Bununla birlikte, kitap okuma süresi liderlik becerilerinin gelişiminde anlamlı bir ilişki varken, ekran süresinin bu beceriler üzerindeki rolü ve ilişkisi anlamlı bulunmamıştır. Ayrıca, farklı liderlik becerisi boyutları ile duygusal yılmazlık arasında doğrudan ve anlamlı bir ilişki tespit edilememiştir. Bu durum, liderlik ve duygusal dayanıklılık becerilerinin farklı gelişim süreçlerine sahip olduğunu ve her iki yeteneğin de çocukların gelişimi için ayrı ayrı desteklenmesi gerektiğini göstermektedir. Tezde, üstün zekalı ve yetenekli çocukların potansiyellerini en üst seviyeye çıkarmak için çok boyutlu ve bireyselleştirilmiş eğitim programlarının önemi vurgulanmıştır. Ayrıca, çocukların sosyal ve duygusal gelişimlerini destekleyici müdahalelerin liderlik becerileri ile paralel ilerlemesi gerektiği sonucuna varılmıştır. Sonuç olarak, bu tez, üstün zekalı çocukların liderlik ve duygusal dayanıklılık alanlarında daha etkin desteklenmesi için politika yapıcılar, eğitimciler ve ailelere rehberlik etmesi açısından önemli bilgiler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis provides a comprehensive examination of the relationship between leadership skills and emotional resilience levels in gifted and talented children. The primary aim of the study is to identify the role of demographic factors such as the number of siblings, parents' educational background, book reading duration, and screen time on the development of leadership skills, as well as to analyze the relationship between these skills and emotional resilience. The study involved gifted children aged 8 to 12, whose leadership skills and emotional resilience were assessed through various standardized scales. The findings indicate that demographic variables do not have a significant impact on leadership skills. However, book reading duration was found to play a positive role in the development of leadership skills, whereas screen time did not have a significant outcome. Furthermore, no direct and significant relationship was identified between different dimensions of leadership skills and emotional resilience. This suggests that leadership and emotional resilience develop through different processes and that both abilities need to be supported independently for optimal child development. The thesis highlights the importance of multidimensional and individualized educational programs to maximize the potential of gifted and talented children. Additionally, it concludes that interventions supporting children's social and emotional development should proceed in parallel with the development of leadership skills. In conclusion, this thesis provides valuable insights to policymakers, educators, and families for more effective support of gifted children in the areas of leadership and emotional resilience.