The moderating role of schema development in the relationship between attachment styles and cognitive distortions
Bağlanma stilleri ve bilişsel çarpıtmalar arasındaki ilişkide şema gelişiminin düzenleyici rolü
  1. Tez No: 984976
  2. Yazar: SARA AFTAB
  3. Danışmanlar: DR. EBRU YİLMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
Özet
Bu makale, Pakistanlı genç yetişkinlerde (N = 313) yetişkin bağlanma stilinin bilişsel çarpıtmalar ile ilişkisini, erken dönem uyumsuz şema alanlarının düzenleyip düzenlemediği sorusu üzerinde durmuştur. Katılımcılar, bağlanma, şemalar ve çarpıtmaları değerlendiren geçerli öz-bildirim ölçeklerini doldurmuştur. Hayes'in PROCESS Model 1'i kullanılarak, bağlanma–bilişsel çarpıtmalar ilişkisini düzenleyici değişkenler olarak beş şema alanı test edilmiştir. Bulgular, tüm şema alanlarının bilişsel çarpıtmalar üzerinde güçlü ana etkileri olduğunu göstermiştir (tüm p < .001), ancak bağlanma türü çarpıtmalar ile ilişkili bulunmamıştır (r = .03). Dört şema alanı anlamlı olmayan etkileşim terimleri göstermiştir; Sınırların Bozulması alanı ise anlamlılığa yakın marjinal bir etkileşim göstermiştir (b = 0.41, p = .06) ve bu durum, daha yüksek sınır bozulmalarının bağlanma ile ilişkili çarpıtmaları yoğunlaştırabileceğine işaret etmektedir. Eğitim düzeyi farklılıkları, örgütsel eğitim almış katılımcıların daha yüksek şema ve çarpıtma oranları sergilediklerini ortaya koymuştur (küçük etkiler). Genel olarak, sonuçlar, uyumsuz şemaların bağlanma etkilerini sınırlı biçimde düzenleme kapasitesine sahip olduğunu ve esasen bilişsel çarpıtmaların doğrudan öncülleri olarak değerlendirildiklerini önermektedir. Bu araştırmanın klinik çıkarımları, şema odaklı değerlendirme ve müdahalelerin bilişsel çarpıtmaları azaltabileceği ve özellikle daha çok etkilenen eğitim alt gruplarında uygulanmasının tercih edilebileceğidir. Nedensel yolların test edilmesi için boylamsal ve deneysel çalışmalar yapılmalı ve marjinal sınır bozulması etkileşimi daha büyük örneklemlerde araştırılmalıdır.
Özet (Çeviri)
This paper discussed the research question on the idea that the relationship between adult attachment style and cognitive distortions would be moderated by early maladaptive schema domains in Pakistani young adults (N = 313). Participants completed validated self-report scales on attachment, schemas, and distortions. Using Hayes' PROCESS Model 1, five schema domains were tested as moderators of the attachment-cognitive-distortions relationship. Due to the findings, there were powerful main effects of every schema area to cognitive distortions (all p <.001), but attachment type was not related to distortions (r =.03). Four of the domains had non-significant interaction terms; the Impaired limits domain did give a marginal interaction term, which was close to being significant (b = 0.41, p =.06), indicating that there is a possibility that greater the impaired limits may intensify attachments-related distortion. Education level differences declared that organizationally trained participants revealed bigger schema and distortion rates (little impacts). In general, results suggest that maladaptive schemas have limited capacity to moderate effects of attachment, and they are mainly considered as direct precursors of cognitive distortion. The clinical implications of this research include the idea that schema-focused assessments and interventions can minimise cognitive distortions, and it is preferable to implement the interventions on educational subgroups that are especially affected. Tests of causal pathways on longitudinal and experimental studies are to be done in the future, and research into the marginal mistrust interaction in bigger samples is to be conducted.