Opponent models in board games: Three case studies
Kutu oyunkarında rakip modelleri: Üç vaka çalışması
- Tez No: 984979
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİĞDEM SEZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Oyun Tasarımı Bilim Dalı
Özet
Bu tez, analog ve hibrit kutu oyunlarında rakip modellerinin işlevini ve tasarımını incelemektedir. Üç oyunun nitel analizi yoluyla, rakip modellerinin yalnızca insan oyuncuların yerine geçmediğini; aksine, oyunun estetiğini ve oyuncu deneyimini şekillendiren bilinçli tasarım araçları olduğunu göstermektedir. Mekanikler, Dinamikler, Estetikler çerçevesi kullanılarak, rakip modellerinin teknik düzeyde işleyişi (mekanikler), oyuncu davranışına etkisi (dinamikler) ve oyuncularda uyandırdıkları duygusal ve psikolojik tepkiler (estetikler) incelenmektedir. Analiz, Mansions of Madness: Second Edition, Destinies ve Viticulture Essential Edition oyunlarına odaklanmakta ve rakip modellerinin bu oyunlarda farklı ve önemli roller üstlendiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis explores the function and design of opponent models in analogue and hybrid board games. Through a qualitative analysis of three titles, it demonstrates that opponent models are not simply substitutes for human players, but deliberate design tools that shape a game's aesthetics and player experience. Using the MDA (Mechanics, Dynamics, Aesthetics) framework, the study examines how opponent models operate on a technical level (mechanics), influence player behavior (dynamics), and cultivate emotional and psychological responses (aesthetics). The analysis focuses on Mansions of Madness: Second Edition, Destinies, and Viticulture Essential Edition, showing that opponent models perform distinct and significant roles across these games.