The financial impact of female executives
Üst seviye kadın liderlerin şirket finansallarına etkisi
- Tez No: 984980
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKKI ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Finans Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sermaye Piyasaları ve Finans Bilim Dalı
Özet
Üst yönetimdeki kadınların finansallara etkisi son yıllarda hem akademik çalışmalarda hem de iş dünyasında sıkça tartışılan bir konu olmuştur. Bu etkiyi anlamak için yapılan araştırmalar, kadın yöneticilerin firmaların finansal performansına çeşitli şekillerde katkıda bulunabileceğini göstermektedir. Çalışmanın temel amacı, kadın yöneticilerin yönetimde bulundukları dönemlerde firmanın finansal göstergelerine olan etkisini analiz etmektir. Bu analiz BIST şirketleri üzerinde yapılarak, kadın yöneticilerin firmanın finansal oranlarına olan etkisinin somut verilerle ortaya konulması amaçlanmaktadır. Bu şekilde yönetimde cinsiyet çeşitliliğinin önemi ve etkileri daha net anlaşılacak ve bu alanda yapılacak gelecekteki çalışmalara yol gösterici olacaktır. Kadın yöneticilerin şirketlerin finansal performansına etkisi genel olarak olumlu olmakla birlikte, bu etki sektörel, kültürel ve kurumsal faktörlere bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir. Kadın liderlerin varlığı, şirketlere çeşitlilik, inovasyon ve risk yönetimi gibi alanlarda avantaj sağlayabilir. Ancak bu etkiyi daha net anlamak için daha fazla araştırmaya ve uzun vadeli çalışmalara ihtiyaç vardır. Üst yönetimde cinsiyet çeşitliliğini artırmak, şirketler için sadece finansal performans açısından değil aynı zamanda kurumsal sürdürülebilirlik ve toplumsal eşitlik açısından da önemli bir adımdır.
Özet (Çeviri)
The financial impact of female executives has been a frequently discussed topic in both academic studies and the business world in recent years. Research conducted to understand this impact shows that women managers can contribute to firms' financial performance in various ways. The main objective of the study is to analyse the effect of female managers on the financial indicators of the firm during the periods when they are in management. By conducting this analysis on BIST companies, it is aimed to reveal the effect of female managers on the financial ratios of the firm with concrete data. In this way, the importance and effects of gender diversity in management will be more clearly understood and future studies in this field will be guided. Although the impact of female managers on the financial performance of companies is generally positive, this impact may vary depending on sectoral, cultural and institutional factors. The presence of female leaders may provide advantages to companies in areas such as diversity, innovation and risk management. However, more research and long-term studies are needed to understand this impact more clearly. Increasing gender diversity in senior management is an important step for companies not only for financial performance but also for corporate sustainability and social equality.