İyon nitrürlemenin ostemperleşmiş AISI 8660 çeliğinin mekanik özelliklerine etkisi
The Effects of ion nitriding on the mechanical properties of austempered AISI 8660 steel
  1. Tez No: 98499
  2. Yazar: MUSTAFA BAKKAL
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MEHMET DEMİRKOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
İYON NITRÜRLEMENİN OSTEMPERLENMİŞ AISI 8660 ÇELİĞİNİN MEKANİK ÖZELLİKLERİNE ETKİSİ ÖZET İmalat sanayindeki hızlı gelişme, malzemelerin üstün performansa sahip olması gerekliliğini de beraberinde getirmektedir. Bu sebeple günümüzde, yüksek dayanımının yanısıra tokluğunu da koruyabilen malzemelerin tasarımı ve üretimi önem kazanmıştır. Ostemperleme ile elde edilen homojen beynitik yapıya sahip düşük alaşımlı çelikler, aynı sertlik seviyesindeki temperlenmiş martenzitik yapılarına göre süneklik ve tokluk bakımından daha da üstün özelliklere sahip olup, bu fark özellikle yapının alt beynit olması durumunda daha belirginleşmektedir. Ayrıca, bilinen yüzey sertleştirme ısıl işlemleriyle, yorulma zorlanması altında çalışan makina parçalarının çalışma yüzeylerinde, sert ve dayanıklı bir tabakanın yanısıra basma artık gerilmeleri de yaratılmakta, böylece benzer şartlarda çalışan makinalarda daha uzun çalışma ömürlerine ulaşılabilmektedir. Bu hedef doğrultusunda uygulanan modern yüzey sertleştirme ısıl işlemlerinden birisi de iyon nitrürlemedir. Bu çalışmada, iyon nitrürleme işleminin, tankların süspansiyon sistemlerinde burulabilir mil malzemesi olarak kullanılan AISI 8660 çeliğinin beynitik yapısı üzerine olan etkileri incelenmiştir. Bu amaçla, ostemperlemeyle elde edilen değişik sertliklerdeki beynit yapısına sahip numuneler, farklı sıcaklık ve sürelerle iyon nitrürlemeye tâbi tutulmuş, ardından, malzemenin yüzey sertliği, nitrürasyon derinliği, çekirdek sertliği, çekirdek malzemesinin darbe ile çekme özelliklerinde olabilecek değişiklikler incelenmiş ve bunlara neden olan yapı-özellik ilişkileri üzerinde durulmuştur. Ayrıca, saptanan bu özelliklerin, beynitik yapı halindekiyle aynı başlangıç sertliklerine sahip temperlenmiş martenzitik yapıdaki AISI 8660 çeliğinin, iyon nitrürleme sonrası özellikleriyle bir karşılaştırması da yapılmış ve beynitik yapının mekanik özellikler açısından daha iyi XIIsonuçlar verdiği görülmüştür. XIII
Özet (Çeviri)
THE EFFECTS of ION NITRIDING on the MECHANICAL PROPERTIES of AUSTEMPERED AISI 8660 STEEL SUMMARY The demand for high-performance materials increases parallel to the development of manufacturing industry. The design and production of materials having both high strength and ductility has prime importance. The steels with homogeneous bainitic structure after proper austempering process, yield good strength and toughness characteristics. Their toughness is higher than that of tempered martensite structure for the same strength level. This distinction is more apparent for structures containing lower bainite. Some surface hardening heat treatments are used to develop the fatigue resistance of many machine components. The creation of hard surface layer, as well as the formation of residual compressive stresses on the surface, enhances the fatigue life of the part respectively. One of the most popular and updated thermo-chemical methods of surface hardening is ion nitriding. In this study, AISI 8660 steel was selected as test material, which is used in torsion bars as a part of suspension systems of, armored tanks. The austempered samples, with different hardness, had been ion nitrided at different temperatures for different periods of time. The case hardness, hardness profile from the surface, and core properties in terms of notch impact and tensile characteristics of ion nitrided specimens determined. The relationship between structure and mechanical properties searched. A comparison of ion nitriding behavior of tempered martensitic structure with bainitic structure of AISI 8660 steel had also been made for the same hardness levels. At the end of this study, it was observed that from mechanical properties stand point bainitic structures exhibit much better results. XIV