Sürdürülebilir geleceğin inşası: Yeşil tahvillerin blok zinciri teknolojisi kullanılarak ihraç edilmesine ilişkin zaman serisi analizi
Building a sustainable future: Time series analysis of the issuance of green bonds through blockchain technology
- Tez No: 984993
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURHAN GÜNAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Finans Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı yeşil tahvillerin finansal piyasalarda kendine daha büyük yer edinebilmesini sağlayabilecek olan tokenizasyona dayalı bir analiz sunmaktır. Bunun amaç doğrultusunda tokenize edilmiş emtia varlığı olan altın üzerinden zaman serisi analizleri olan Naive (Basit Devam) Tahmini, 4 Dönemlik Basit Hareketli Ortalama [MA(4)] ve 12 Dönemlik Basit Hareketli Ortalama [MA(12)] analizleri yapılmıştır. Çevre dostu bir gelecek ve yeşil finans için son derece önemli bir konumda bulunan ve yazın alanında da araştırmalara yer verilmesi gereken bir varlık olan yeşil tahviller üzerine böyle bir çalışmayla da literatüre katkı sağlamak hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to present an analysis based on tokenization that could enable green bonds to gain a larger presence in financial markets. To this end, time series analyses were performed on gold, a tokenized commodity asset, using Naive (Simple Continuation) Forecasting, 4-Period Simple Moving Average [MA(4)], and 12-Period Simple Moving Average [MA(12)] analyses. It is also aimed to contribute to the literature with such a study on green bonds, which are in an extremely important position for an environmentally friendly future and green finance and are an asset that should be researched in the field of writing.