Bulanık esnek eleman ve onun karar vermede uygulaması
Fuzzy soft element and its application in decision making
- Tez No: 985002
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KEMAL TAŞKÖPRÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
Özet
Bu yüksek lisans tezi, alternatifleri niteliklere daha esnek bir şekilde atayarak geleneksel bulanık yumuşak nokta kavramını genişleten, bulanık yumuşak elemanlar adlı yeni bir kavram önermektedir. Bu kavram üzerinden bulanık esnek küme işlemlerini ele almak için yeni bir bakış açısı sunulmaktadır. Bu kapsamda, bulanık esnek küme işlemlerinin bazı özellikleri verilerek önceki tanımlar ile karşılaştırılmıştır. Son olarak önerilen yeni yaklaşım üzerinden uygulama adına bir karar verme algoritması ve bir karar verme örneği sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
This master's thesis proposes a novel concept called fuzzy soft elements, which extends the traditional fuzzy soft point concept by assigning alternatives to attributes in a more flexible manner. A new perspective is presented for addressing fuzzy soft set operations through this concept. In this context, some properties of fuzzy soft set operations are given and compared with previous definitions. Finally, a decision-making algorithm and a decision-making example are presented for application purposes based on the proposed novel approach.