İnfantil hemanjiom tanılı hastalarda sistemik propranolol tedavisinin büyüme ve gelişme üzerindeki etkileri
Effects of systemic propranolol treatment on growth and development of patients with infantile hemangiomas
- Tez No: 632657
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE DENİZ YÜCELTEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Giriş: İnfantil hemanjiomlar (İH) infantlarda en sık görülen iyi huylu tümoral lezyonlardır. İH'ların çoğu tedavi gerektirmemekle birlikte, bazı lezyonlar lokalizasyon ve boyutlarına bağlı olarak sistemik tedavi gerektirebilmektedir. Non-selektif bir β blokör olan propranolol 2008 yılından beri İH tedavisinde etkili bir şekilde kullanılmaktadır. Ancak yakın zamanda propranololün infantlarda kullanımına bağlı uzun dönem yan etkileri ile ilgili endişeler gündeme gelmiştir. Amaç: Çalışmamızda İH tanısı ile sistemik propronolol tedavisini en az 6 ay boyunca kullanmış olan hastalarda büyüme ve gelişmenin değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Ayrıca gelişimsel verilerin propranolol başlanma yaşı, propranolol dozu ve propranolol kullanma süresi ile ilişkisinin belirlenmesi diğer amaçlardır. Yöntem: 69 hastanın gelişimini değerlendirmek amacı ile Denver II gelişimsel tarama testi (DGTT II) ve Erken Gelişim Evreleri Envanteri (EGE) uygulandı. Fiziksel büyüme ise yaşa ve cinsiyete göre hazırlanmış büyüme eğrileri ve z skoruna göre değerlendirildi. Sonuçlar sağlıklı, yaş ve cinsiyet eşleştirilmiş kontroller ile karşılaştırıldı. Bulgular: DGTT sonuçları karşılaştırıldığında, hasta grubunda kişisel sosyal alanda anormal oranının kontrol grubuna göre daha yüksek olduğu saptanmıştır (p:0,042). Fiziksel büyüme değerlendirildiğinde ise hasta grubunda boy z skoru kontrol grubuna göre daha yüksek bulunmuş (p:0,001), vücut ağırlığı z skorları arasında ise iki grup arasında anlamlı fark saptanmamıştır. Sonuçlar: En az 6 ay süre ile propranolol tedavisi alan İH hastalarında, DGTT'de kaba motor, ince motor ve dil alanında sağlıklı kontrollere göre anlamlı farklılık saptanmamıştır. Propranolol tedavisi fiziksel büyüme geriliğine neden olmamaktadır.
Özet (Çeviri)
Background: Infantile hemangiomas (IH) are the most common benign tumoral lesions seen in infants. Although most IHs do not require treatment, some lesions may require systemic treatment depending on their localization and size. Propranolol, a non-selective β blocker, has been used effectively in IH treatment since 2008. However, there have been concerns about the long-term side effects of propranolol in infants. Objectives: To evaluate growth and neuromotor development in IH patients who have used systemic propronolol treatment for at least 6 months. The secondary objectives are, to assess the relationship between developmental outcome and age at start of propranolol treatment and treatment duration. Methods: In order to evaluate neuromotor development of 69 patients, Denver II developmental screening test (DDST II) and Ages and Stages questionnaire were applied. Physical development was evaluated according to height and weight z score values. The results were compared with healthy, age and sex matched controls. Results: Abnormal results in DDST personal social section in the patient group was higher than in the control group (p: 0.042). In physical development outcomes, height z score values in the patient group were higher than the control group (p: 0.002 and p: 0.001). There was no significant difference between the two groups in body weight z scores values. Conclusions: In patients with IH who have been treated with propranolol for at least 6 months, there were no significant differences in gross motor, fine motor, and language compared to healthy controls in DDST. In our results, it was seen that propranolol treatment did not cause any retardation in physical growth.