Kültürel iktisat perspektifinden Süryanilerin ekonomik faaliyetleri: Mardin Süryanileri üzerine nitel bir analiz
Economic activities of Syriacs from the perspective of cultural economics: A qualitative analysis on Syriacs of Mardin
- Tez No: 985042
- Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT GÖKDEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
Özet
Ekonomik faaliyetler yaşam mücadelesinde yıllardır insanoğlunu meşgul eden toplumsal konulardan biri olmuştur. Türkiye genelinde ve bölge özelinde Süryanilerin ekonomik faaliyetleri ile ilgili literatürde yer alan çalışmaların yetersiz olduğu göze çarpmaktadır. Kültürel iktisadın faaliyet alanı olan kültür ve kurumların etkileşimi insanoğlunun ekonomik faaliyetlerinin sürdürülebilirliği üzerinde önemli rol oynamaktadır. Çalışmanın temel amacı, kültürel iktisadın kapsamına giren kültürel farklılıkların Mardin ilindeki Süryanilerin ekonomik faaliyetlerinin nasıl etkilendiğinin ve oluştuğunun değerlendirilmesidir. Bu çalışma ile Mardin ilindeki Süryanilerden seçilmiş kuyumcu, gümüşçü, din görevlisi ve turizm rehberinden oluşan kişiler ile ildeki yer alan ekonomik paydaşlardan olan kamu ve kamu kuruluşlarından uzman kişilerinde olduğu 15 katılımcı ile görüşmeler gerçekleştirilmiş ve nitel araştırma yöntemlerinden yarı yapılandırılmış görüşme yöntemi kullanılmıştır. Çalışmada yapılan görüşmelerde elde edilen veriler MAXQDA 24 nitel analiz programında kodlanmış ve içerik analizine başvurulmuştur. Çalışma sonucunda katılımcılar Süryanilerin ekonomik faaliyetlerinin sürdürülebilirliği üzerinde göç, kültürel bağ ve destekleyici yardımların etkili olduğunu ifade etmişlerdir. Bu bağlamda çalışmada, Süryanilerin ekonomik faaliyetlerinin gelecek nesillere aktarılmasında ve devam ettirilmesinde göçlerin, kültürel farklılıkların ve mali yardımların önemi vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Economic activities have long been one of the social issues that have occupied humankind in the struggle for survival. It is noteworthy that studies in the literature on the economic activities of the Syriacs, both across Türkiye and specifically in the region, are insufficient. The interaction between culture and institutions, which is the domain of cultural economics, plays an important role in the sustainability of human economic activities. The main objective of this study is to evaluate how cultural differences—falling within the scope of cultural economics—affect and shape the economic activities of the Syriacs in the province of Mardin. For this study, interviews were conducted with 15 participants, including selected Syriac jewelers, silversmiths, clergy, and tour guides, as well as experts from public institutions and organizations that serve as economic stakeholders in Mardin. The semi-structured interview method, one of the qualitative research methods, was employed. The data obtained from the interviews were coded using the qualitative analysis software MAXQDA 24, and content analysis was applied. The findings of the study revealed that migration, cultural ties, and supportive assistance have a significant impact on the sustainability of the Syriacs' economic activities. In this context, the study emphasizes the importance of migration, cultural differences, and financial support in ensuring the continuity and transmission of the Syriacs' economic activities to future generations.