Organik/inorganik TFA/TiO2 heteroeklem aygıtların optoelektronik karakterizasyonu
Optoelectronic characterization of organic/inorganic TFA/TiO2 heterojunction devices
  1. Tez No: 985066
  2. Yazar: SELÇUK İZMİRLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRÜ ÇAVDAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İleri Teknolojiler Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, TFA ve TiO2 organik/inorganik heteroeklem aygıtlarının üretimi için katmanlı bir mimari temelinde sistematik bir deneysel süreç planlandı. Her bir katmanın deneysel optimizasyonu ayrı ayrı değerlendirilerek ardışık büyütme işlemleri gerçekleştirildi. p-Si üzerine döndürmeli kaplama yöntemiyle TiO₂ ince filmler büyütülerek üretilen Al/TiO₂/p-Si/Al aygıtlarında optimum TiO₂ kalınlığı belirlendi. Bu film, çekirdek tabaka olarak kullanılarak üzerine hidrotermal yöntemle farklı kalınlıklarda TiO₂ nanoçubuk (TNR) katmanları büyütüldü. Üretilen Ag/TNR/p-Si/Al yapılar karşılaştırılarak en uygun TNR kalınlığı saptandı. Ayrıca döndürmeli kaplama yöntemiyle p-Si, TiO2 ince film ve TNR yapıları üzerine TFA organik malzemesi büyütülerek sırasıyla Al/TFA/p-Si/Al Al/TFA/TiO2/p-Si/Al ve Ag/TFA/TNR/p-Si/Al aygıtları üretildi. Tüm üretilen aygıtların yapısal, morfolojik ve elektriksel özellikleri; AFM, SEM ve XRD analizleri ile karakterize edildi. Elektriksel performansları I–V karakteristikleriyle belirlenirken, C–V ve G–V ölçümleriyle de elektriksel davranışları detaylı olarak incelendi. Bu tez çalışmasında elde edilen sonuçlar, döndürmeli kaplama yöntemi ile büyütülen TFA ve TiO₂ ince filmli aygıtların ayrı ayrı kullanıldıklarında yüksek fotodiyot özellikleri gösterdiklerini, birlikte katmanlı yapı oluşturduklarında da bu özelliklerini koruduklarını ortaya koymaktadır. Ayrıca, hidrotermal yöntemle Si yüzeyine TNR yapıları kontrollü bir şekilde başarıyla büyütülerek, TFA ile güçlü bir çekirdek-kabuk etkileşimi oluşturması sağlandı.
Özet (Çeviri)
In this study, a systematic experimental process was planned for the fabrication of TFA and TiO2 organic/inorganic heterojunction devices based on a layered architecture. The optimum TiO2 thickness was determined in Al/TiO2/p-Si/Al devices fabricated by the spin coating method on p-Si. Using this film as the core layer, TiO2 nanorod (TNR) layers of various thicknesses were grown on it by the hydrothermal method. The produced Ag/TNR/p-Si/Al structures were compared, and the optimum TNR thickness was determined. In addition, Al/TFA/p-Si/Al, Al/TFA/TiO2/p-Si/Al, and Ag/TFA/TNR/p-Si/Al devices were fabricated by growing the TFA organic material on p-Si, TiO2 thin film, and TNR structures by the spin coating method, respectively. The structural, morphological, and electrical properties of all fabricated devices were characterized by AFM, SEM, and XRD analyses. Their electrical performance was determined by I–V characteristics, while their electrical behavior was investigated in detail by C–V and G–V measurements. The results obtained in this thesis reveal that TFA and TiO2 thin film devices grown by the spin coating method exhibit high photodiode properties when used separately and maintain these properties when they form a layered structure together. Furthermore, TNR structures were successfully grown on the Si surface by the hydrothermal method in a controlled manner to form a strong core–shell interaction with TFA.