The typologıcal plan of zaragoza for the typologıcal process of the medıeval cıty
Zaragoza'nın tipolojik planı üzerinden ortaçağ kentinin tipolojik süreci
  1. Tez No: 985103
  2. Yazar: ÖZGE ŞİMŞİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALESSANDRO CAMIZ, DOÇ. DR. RAİMUNDO BAMBó NAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Özyeğin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, Zaragoza'nın surlarla çevrili tarihi bölgesindeki tipolojik süreci yeniden kurgulamayı amaçlamaktadır. Araştırma kapsamında Zaragoza kentinin tarihi bölgesinin milattan önce 3. Yüzyıldan milattan sonra 20. Yüzyıla dek gelişim sürecini anlamak amacıyla tipolojik haritalaması yapılmıştır. Araştırmanın hipotezi Zaragoza'nın tarihi bölgesinin milattan önce 3. Yüzyıldan 20. Yüzyıla kadar yapı parsellerinin farklı sebeplerle bölümlenmesi ve birleşmesiyle devam eden sürekli bir geçiş gösterdiği hipotezini öne sürmektedir. Daha önce de kentin gelişim süreci üzerine farklı hipotezler geliştirilmiştir ancak bu hipotezler yapıların dış sınırları ve arkeolojik alanlardan elde edilen bulgular ile sınırlı kalmıştır. Araştırma önerisi kapsamında tipolojik plan ile arkeolojik verilerin birlikte okunması bölgede tespit edilen yapı tiplerinin oluşum sürecini takip edilebilir şekilde ortaya koymak amaçlanmıştır. Zaragoza Coğrafya ve Kadastro Enstitüsü için İspanyol topograf Dionisio Casañal y Zapatero liderliğindeki ekip tarafından 1911 yılında hazırlanmış tekil yapı rölövelerini bir araya getirerek şehrin tipolojik planı oluşturulmuştur. Araştırma, Caniggia ve Maffei (1979) tarafından geliştirilen metodolojik çerçeve doğrultusunda, yapı tiplerinin tanımlanmasıyla başlamıştır. Bu sınıflandırma doğrultusunda sehrın tipolojik süreci kurgulanmış ve bu surecteki farklı morfolojik evreler üzerine geliştirilen hipotezler ortaya koyulmuştur. Bu dönüşümde hangi etkenlerin ve kültürel-sosyal grupların aktif rol oynadığına yönelik tahminler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research aims to reconstruct the typological process within the walled city of Zaragoza. It hypothesizes that the tissue of the walled center of Zaragoza exhibits a continuous transition from the Celtiberian settlement core, following the subdivision of the original plots. It describes the territory as a historically identified organism (Strappa et al., 2016) and, by mounting the individual building surveys, reconstructs the typological plan of Caesaraugusta. The surveys used in the preparation of the typological plan were done by the team led by Spanish topographer Dionisio Casañal y Zapatero for the Geographic and Cadastral Institute of Zaragoza. The drawing process was finalized in 1911. The research adopts the methodological framework developed by Caniggia and Maffei (1979) and compares the invariant characters of individual buildings to construct the typological process. Benefiting from the identification of building types, it aims to explain the different morphological phases and the cultural and social groups that were active in transforming the city. The study establishes a systematic framework for interpreting urban form as a product of typological continuity and territorial logic. It also enables a critical understanding of how past urban structures condition present forms, thereby informing heritage preservation and future urban interventions.