Nahcuvânî'nin“el-Fevâtihu'l-İlâhiyye ve'l-Mefâtihu'l-Gaybiyye”adlı tefsiri bağlamında tasavvufi görüşleri
Nakhchivani's sufi views in the context of his commentary called“el-Fevâtihul-İlâhiyya ve'l-Mefâtihul-Ghaybiyya”
  1. Tez No: 985104
  2. Yazar: MUSTAFA CANŞİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
Özet
İslam düşünce tarihinde tefsir, hadis, fıkıh, kelâm ve tasavvuf gibi ilim dalları sayesinde zengin, çok katmanlı bir medeniyet mirası inşa edilmiştir. Bu mirasın oluşumunda Osmanlı ilim geleneği, klasik İslam kaynaklarına dayalı yorumlarla birlikte döneminin ihtiyaçlarına uygun yeni açılımlar geliştirmiş olan alimlerin etkin rolünün olduğu muhakkaktır. Bu araştırma sûfî müfessir Ni'metullah b. Mahmûd en-Nahcuvânî'nin el-Fevâtihu'l-İlâhiyye ve'l-Mefâtihu'l-Gaybiyye adlı tefsirindeki tasavvufi kavramlara dair özgün yaklaşımlarını tahlil etmektedir. Zira Nahcuvânî, klasik tefsir yöntemini tasavvufi yorumla birleştirerek ahlak, ibadet ve manevi eğitim konularına özgün katkılar sunmuş; her âyeti bireysel olarak tefsir etme yöntemiyle öne çıkmış bir müfessir olarak dikkat çekmektedir. Araştırma, eserdeki tasavvufi kavramları nitel analiz yöntemiyle klasik sûfî literatür ışığında karşılaştırmalı olarak değerlendirmekte, müellifin tasavvuf düşüncesindeki yerini ortaya koymaya çalışmaktadır. Bu itibarla yapılan bu çalışma yalnızca bu esere odaklanmış, müellifin diğer eserleri ile tarihsel ve sosyopolitik bağlamı dışarıda bırakmıştır. Bununla birlikte eserin zahiri ve bâtınî anlamları ele alışındaki özgünlükler, tasavvufi tefsir geleneğine önemli katkılar sunmakta; her sûrenin giriş ve sonuç yapısı, eseri literatürde ayrıcalıklı bir konuma taşımaktadır. Araştırma, Nahcuvânî'nin tasavvufi yorumlarının derinlemesine incelenmesiyle, İslam düşüncesine değerli bir katkı sunmayı hedeflemektedir. Nahcuvânî'nin bu eseri hem literal yorumları hem de sembolik, irfani derinliğiyle dikkat çeker. Ayrıca, Nahcuvânî'nin Akşehir'de defnedilmiş olması, yalnızca kişisel bir tarihsel iz değil, aynı zamanda Anadolu'da yerleşik olan tasavvufi yaşam biçiminin toplum tarafından nasıl benimsendiğinin de bir göstergesidir.
Özet (Çeviri)
Throughout the history of Islamic thought, disciplines such as exegesis, hadith, jurisprudence, theology, and Sufism have contributed to the construction of a rich, multi-layered cultural heritage. The Ottoman scholarly tradition played a pivotal role in shaping this heritage, as scholars developed new interpretations based on classical Islamic sources while also introducing innovative approaches tailored to the needs of their time. This research analyses the original approaches to Sufi concepts in the exegesis of the Sufi exegete Ni'metullah b. Mahmûd Nakhchivani, entitled al-Fawātihu'l-Ilahiyya and al-Mafatihu'l-Gaybiyya. Nakhchivani combined classical exegetical methods with Sufi interpretations, offering unique contributions to the subjects of ethics, worship, and spiritual education. He stands out as an exegete who interpreted each verse individually. The research evaluates the mystical concepts in the work comparatively using qualitative analysis methods in light of classical Sufi literature, attempting to reveal the author's place in Sufi thought. As such, this study focuses solely on this work, leaving aside the author's other works and the historical and socio-political context. Nevertheless, the originality in the treatment of the work's apparent and hidden meanings makes significant contributions to the tradition of Sufi exegesis; the introductory and concluding structure of each surah gives the work a privileged position in the literature. The research aims to make a valuable contribution to Islamic thought through an in-depth examination of Nakhchivani's Sufi interpretations. Nakhchivani's work is notable both for its literal interpretations and its symbolic, mystical depth. Furthermore, the fact that Nahcuvânî is buried in Akşehir is not merely a personal historical trace, but also an indication of how the Sufi way of life, established in Anatolia, was embraced by society.