Sılybum marıanum (l.) Gaertn. meyvesinin Avrupa Farmakopesi'ne uygunluğunun değerlendirilmesi
An assessment of Silybum marianum (L.) Gaertn. fruit's accordance with European Pharmacopoeia
- Tez No: 985108
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA AYAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakognozi Ana Bilim Dalı
Özet
Silybum marianum (L.) Gaertn., özellikle karaciğer hastalıklarına karşı geleneksel ve modern tıpta kullanımıyla bilinen, farmakolojik açıdan önemli bileşikler içeren bir bitki türü olarak dikkat çekmektedir. Bu bitkinin meyvesinde yer alan silimarin kompleksinin, antioksidan ve hepatoprotektif etkileri nedeniyle farmasötik ürünlerde geniş bir kullanım alanı bulunmaktadır. Avrupa Farmakopesi, bitkisel drogların kalite kontrolü, saflık düzeyi, etkin madde miktarı ve güvenli kullanımına ilişkin ayrıntılı standartlar sunmaktadır. Bu bağlamda S. marianum meyvesinin Avrupa Farmakopesi kriterlerine uygunluğunun değerlendirilmesi, hem bitkinin farmasötik geçerliliğinin belirlenmesi hem de ürünlerin yasal standartlara uygun biçimde formüle edilmesi açısından önem arz etmektedir. Bu çalışmada Irak'taki aktarlardan temin edilen 10 numune (S. marianum) üzerinde morfolojik inceleme, mikroskobik analiz, bütün kül miktar tayini ve kurutmada kayıp analizi yapılmıştır. Aktarlardan temin edilen numunelerin makroskobik ve mikroskobik özellikleri Avrupa Farmakopesi'nde tanımlanan kriterlerle uyumlu bulunmmamıştır. Kurutmada kayıp analizinde tüm numunelerde bulunan değerler (numune 1 hariç) farmakope limitleri içerisinde tespit edilmiştir. Toplam kül miktar tayininde ise, tüm numunelerde kabul edilebilir sınırlar içinde değerler bulunmuştur. İTK sonuçlarına göre, yalnızca Numune 1–4 farmakopeye uygun bulunmuştur. Bu tez çalışması ile beraber her piyasada bulunan Silybum marianum örneklerinin sağlık açısından uygun olmayabileceği ve bitkisel drog amacıyla kullanırken istenilen etkilerinin görülemeyebileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Silybum marianum (L.) Gaertn. is a plant species known for its use in traditional and modern medicine, particularly against liver diseases, and is notable for containing pharmacologically important compounds. The silimarin complex found in the fruit of this plant has a wide range of applications in pharmaceutical products due to its antioxidant and hepatoprotective effects. The European Pharmacopoeia provides detailed standards for the quality control, purity level, amount of active substance, and safe use of herbal drugs. In this context, evaluating the compliance of Silybum marianum fruit with the European Pharmacopoeia criteria is important both for determining the pharmaceutical validity of the plant and for formulating products in accordance with legal standards. In this study, morphological examination, microscopic analysis, total ash content determination, and loss-on-drying analysis were performed on 10 samples (S. marianum) obtained from herbalists in Iraq. The macroscopic and microscopic characteristics of the samples obtained from herbalists were found not to be consistent with the criteria defined in the European Pharmacopoeia. In the loss-in-drying analysis, the values found in all samples (except sample 1) were within the pharmacopoeia limits. In the total ash content determination, the values were within acceptable limits in all samples. According to the total ash content analysis results, only Samples 1–4 were found to be compliant with the pharmacopoeia. This thesis study concludes that not all S. marianum samples available on the market may be suitable for health purposes and may not produce the desired effects when used as an herbal drug.