Designing for social interaction: Activating triangulation through seating units
Sosyal etkileşim için tasarım: Oturma birimleri aracılığıyla triangülasyonun aktifleştirilmesi
- Tez No: 985114
- Danışmanlar: PROF. DR. HAMİT ALPAY ER, DOÇ. DR. ROBB MITCHELL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Şehircilik ve Bölge Planlama, Industrial Design, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Özyeğin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tasarım, Teknoloji ve Toplum Bilimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, fiziksel yakınlığın sıklıkla sosyal etkileşim olmaksızın var olduğu ve fiziksel yakınlık ile görsel aşinalığın sosyal mesafe ile bir arada bulunduğu“tanıdık yabancı”olgusuna yol açan kamusal alanlardaki temel gerilimi ele almaktadır. Çalışma, tasarlanmış müdahalelerin bir arada bulunan bireyler arasındaki eşzamanlı karşılaşmaları nasıl ve hangi koşullar altında kolaylaştırabileceğini araştırmaktadır. Kamusal alanlar bağlantı kurmak için kritik mecralar olsa da, genellikle sosyal etkileşimi besleyen sosyal yapılardan yoksundur. Dolayısıyla, bu çalışmanın odak noktası etkileşimi tetikleyen tasarım stratejileri olarak ortaya çıkmaktadır. Bu araştırma, Whyte'ın“triangülasyon”kavramının bir uyarlamasını önererek, bu kavramı pasif bir gözlem yapısından ürün düzeyindeki müdahaleler için uygulanabilir bir tasarım ilkesine dönüştürmektedir. Bu çalışma; korpus analizi, etnografik gözlem ve tasarım atölyelerini içeren üç aşamalı bir metodoloji kullanmaktadır. Çalışmanın temel katkısı, triangülasyonun yorumuyla geliştirilen, sosyal etkileşim aracılarını tasarlamaya yönelik önerilen kavramsal çerçevedir. Bu çerçeve, sosyal karşılaşmaların dinamiklerini“ortaklaşalığın karşılıklı ve niyetli iletişimi”ne odaklanarak tasarlanabilir koşullar halinde organize etmektedir. Araştırma, tasarımcıları kamusal yaşama yönelik müdahaleler yaratma sürecinde desteklemek amacıyla, teorik bilgiyi somut bir kart formatına dönüştüren üretken bir tasarım aracı aracılığıyla işlevselleştirilmiştir. Sonuç olarak çalışma, algılanan elverişli koşulların, net tasarlanmış olanaklılığın görünürlüğüne içkin olarak bağlı olan otonomi ve eylemliliğin müzakeresi yoluyla tasarlanabileceğini öne sürmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis addresses the fundamental tension in urban public spaces where physical proximity often exists without social engagement, leading to the phenomenon of the“familiar stranger”a condition where physical proximity and visual recognition coexist with social distance. It explores how, and under what conditions, designed interventions can facilitate synchronous encounters among co-present individuals. While public spaces are crucial arenas for connection, they often lack the inherent social structures found in controlled environments that foster social engagement. Thus, design strategies that deliberately foster interaction emerges as the main concern of this study. This research proposes an adaptation of Whyte's concept of“triangulation,”shifting it from a passive observational construct to an applicable design principle at product level interventions. The study utilizes a three phased methodology involving corpus analysis, ethnographic observation, and design workshops. The primary contribution is a proposed conceptual framework for designing social interaction mediators, developed through participant informed interpretation of triangulation. This framework organizes the dynamics of social encounters into designable conditions, focusing on the“reciprocal intentional communication of sharedness”. The research was operationalized through a generative design tool that translates theoretical knowledge into a tangible card format to support designers in creating interventions for public life. Ultimately, the study suggests that perceived favorable conditions can be designed through negotiation of autonomy and agency that is intrinsically dependent on the visibility of clear designed affordances.