Cihan Aktaş'ın öykülerinde gelenek
Tradition in Cihan Aktaş's stories
- Tez No: 985119
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET HALİL ERZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk İslam Edebiyatı Bilim Dalı
Özet
Çok yönlü bir edebi kişiliğe sahip olan Cihan Aktaş,1980'li yılların ilk yarısından itibaren edebi faaliyetlerine başlamıştır. Roman, hikâye, günlük, araştırma-inceleme türlerinde eser veren Cihan Aktaş: yaptığı çalışmaları tecrübeleriyle harmanlamıştır. Ülkedeki gelişmeleri yakından takip eden Aktaş, ülke gündemini ve gündelik yaşamın akışını eserlerine yansıtmaktadır. Edebiyatımıza yazım çeşitliliğindeki geniş yelpazesiyle katkıda bulunan Cihan Aktaş'ın öykülerinde kurguladığı karakterler genellikte gündelik hayatta karşılaşılabilecek insan tiplemelerinden oluşmaktadır. Bu karakterlerin yaşantıları ve ruh halleri üzerinden pek çok öğreti anlatılmaktadır. Yazar karakterleri üzerinden toplumsal değerler, âdetler ve kültür öğeleri hakkında mesaj vermektedir. Bu anlamda Cihan Aktaş'ın öykü karakterleri, yaşanan dönemin hâkim geleneğinden de izler taşımaktadır. Cihan Aktaş, öykülerinde; sosyal hayat, dini inanış, halk inanışı, giyim-kuşam tarzı, yeme-içme gibi kültür öğelerini gelenekle bağlantılı olarak kaleme almıştır. Problem durumu“Aktaş'ın öykülerinde gelenek unsurunun ve söz konusu unsurların eserlere ne ölçüde yansıtılabildiği”sorusuyla incelenmekte ve Cihan Aktaş'ın on üç öykü üzerinde çalışılmaktadır. Netice itibariyle bu çalışmada, Cihan Aktaş'ın öykülerinde, geleneğin yansımalarının tespiti ve değerlendirilmesi amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Tradition in Cihan Aktaş's Stories Cihan Aktaş, who has a versatile literary personality, started his publishing career in the first half of the 1980s. Cihan Aktaş, who works in the genres of novel, story, daily review-research, blends his works with his experiences, closely follows the developments in the country and gives the reader the opportunity to witness the period in his works. The characters in the stories of Cihan Aktaş, who has contributed a lot to our literature, are generally characters in daily life. Many teachings are told through the lives and moods of these characters. These characters not only give messages about many subjects but also carry traces of the dominant tradition of the period. In his stories, Cihan Aktaş reflects cultural elements such as social life, religious beliefs, clothing, style of dress, eating and drinking in connection with tradition. In this study, which we conducted with the question“How much is the presence of tradition in Aktaş's stories and to what extent is it reflected in his works?”, Cihan Aktaş's thirteen story books were subjected to analysis. In this direction, the reflections of tradition on Cihan Aktaş's stories were determined and evaluated in our study.