Çorum Gazetesine göre; II. Dünya Savaşı yıllarında, Çorum'da sosyo-ekonomik hayat (1939-1945)
Socio-economic life in Çorum during World War II according to Çorum Gazette (1939-1945)
- Tez No: 985135
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA BAKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, II. Dünya Savaşı'nın Türkiye üzerindeki etkilerinin yerel basına nasıl yansımış olduğu araştırılmıştır. Türkiye bu savaşa doğrudan katılmamış olmasına rağmen, ekonomik sıkıntılar gibi birçok etkiyi dolaylı olsa da yaşamıştır. Bu etkilerin nasıl hissedildiğini görmek için yerel basın olarak Çorum Gazetesi incelenmeye çalışılmıştır. Çalışmada, gazete sayıları içerik analizi yöntemiyle incelenmiş; haberler, köşe yazıları, ilanlar ve duyurular üzerinden dönemin toplumsal ruh hâli, devletin yönlendirme stratejileri ve halkın tepkileri ortaya konmaya çalışılmıştır. Gazetede yer alan içeriklerin savaşın iç politika, ekonomi, toplumsal dayanışma ve dini-milli değerler üzerindeki etkilerini yansıttığı görülmüştür. Aynı zamanda basının, devletin resmi politikalarını halka aktarma ve halkı yönlendirme aracı olarak da işlev yaptığı görülmektedir. Çalışmada, araştırma yöntemiyle belgesel tarama ile Çorum'daki yerel gazeteciliğin, dönemin tarihsel gelişmesine nasıl baktığı araştırılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study investigates how the effects of World War II on Turkey were reflected in the local press. Although Turkey did not directly participate in the war, it nonetheless experienced various indirect consequences, such as economic hardships. To observe how these effects were felt, Çorum Gazetesi was examined as a local newspaper. Using content analysis, issues of the newspaper were analyzed through news articles, opinion columns, advertisements, and announcements. The aim was to reveal the societal mood of the period, the state's strategies of influence, and public reactions. The contents of the newspaper were found to reflect the war's impact on domestic politics, the economy, social solidarity, and religious-national values. The press also functioned as a tool to convey official state policies and to guide the public. Through documentary research methods, the study aimed to explore how local journalism in Çorum interpreted the historical developments of the era.