Moğol istilasına kadar Selçuklu Anadolusu'nda imar faaliyetleri (1071-1243)
Building activities in Seljuk Anatolia until the Mongol invasion (1071-1243)
- Tez No: 985139
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SUAT KAYMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, 1071 Malazgirt Zaferi'nden 1243 Kösedağ Savaşı'na kadar uzanan dönemde Anadolu Selçuklu Devleti'nin imar faaliyetlerini incelemektedir. Araştırmanın amacı, Selçuklu döneminde Anadolu'da gerçekleştirilen mimari ve şehircilik faaliyetlerinin siyasi, ekonomik ve kültürel etkilerini ortaya koymaktır. Çalışmada, tarihsel analiz yöntemi kullanılarak Selçuklu dönemine ait mimari eserler, şehir planlaması ve altyapı çalışmaları değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgular, Anadolu Selçuklu Devleti'nin Anadolu'da kalıcı bir Türk-İslam kültürü oluşturma çabalarının, inşa edilen cami, medrese, kervansaray, han, hamam ve su yapılarıyla somutlaştığını göstermektedir. Ayrıca, bu yapıların sadece dinî ve sosyal ihtiyaçları karşılamakla kalmayıp, aynı zamanda ticaretin gelişmesine ve şehirlerin ekonomik olarak güçlenmesine katkı sağladığı belirlenmiştir. Sonuç olarak Selçuklu imar faaliyetlerinin Anadolu'nun Türkleşmesi ve İslamlaşmasında kritik bir rol oynadığı ve bu mirasın sonraki dönemlerde de etkisini sürdürdüğü anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the construction activities of the Anatolian Seljuk State from the Battle of Manzikert in 1071 to the Battle of Köse Dağ in 1243, focusing on their political, economic, and cultural impacts. Employing historical analysis methods, the study evaluates architectural works, urban planning, and infrastructure projects from the Seljuk period. Findings indicate that the Seljuks established a lasting Turkish-Islamic culture in Anatolia through the construction of mosques, madrasas, caravanserais, inns, baths, and water structures. These structures not only met religious and social needs but also facilitated trade and economic growth in cities. The research concludes that Seljuk construction activities played a crucial role in the Turkification and Islamization of Anatolia, leaving a legacy that influenced subsequent periods.