Yetişkinlerde bağlanma stilleri ile benlik saygısı arasındaki ilişkide duygusal yeme ve öz-şefkatin aracılık rolü
The mediating role of emotional eating and self-compassion in the relationship between attachment styles and self-esteem in adults
- Tez No: 985194
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ R. ÇAĞLAR ERCEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, yetişkinlerde bağlanma stilleri ile benlik saygısı arasındaki ilişkide duygusal yeme ve öz-şefkatin aracı rolünü araştırma amacıyla yapılmıştır. Araştırmaya İstanbul'da ikamet eden 18-40 yaş arası 380 yetişkin dahil edilmiştir. Katılımcılar Yakın İlişkilerde Yaşantılar Envanteri (YİYE-II), İki Boyutlu Benlik Saygısı Ölçeği (İBBSÖ), Duygusal Yeme Ölçeği (DYÖ), Öz Şefkat Ölçeği Kısa Formu (ÖŞÖ-KF) ve Demografik Bilgi Formu doldurmuşlardır. Veriler SPSS 25.0 ve Lisrel kullanılarak analiz edilmiştir. Hipotezler doğrultusunda Bağımsız Örneklemler T Testi ve Pearson Korelasyon Analizi ve aracılık analizi için Lisrel kullanılmıştır. Korelasyon analizi sonuçlarında, kaygılı ve kaçıngan bağlanma arasında yüksek düzeyde pozitif yönlü anlamlı ilişkiler gözlemlenmiştir. Kaygılı ve kaçıngan bağlanma değişkenleri ile özşefkat, kendini sevme ve öz yeterlik arasında ise negatif yönlü anlamlı ilişki bulunmuştur. Bağlanma stilleri ile yiyecek türleri ve suçluluk hissi alt boyutları arasında pozitif yönlü anlamlı ilişki olduğu saptanmıştır. Bununla birlikte, kendini sevme, öz yeterlik ve öz-şefkat değişkenlerinin birbirleri arasında yüksek düzeyde pozitif yönlü anlamlı bir ilişki olduğu gözlenmiştir. Aracılık analizi sonuçlarına göre, kaçıngan ve kaygılı bağlanma değişkenlerinin benlik saygısı ile olan ilişkilerinin her ikisinde duygusal yemenin tam aracılık etkisi olduğu saptanmıştır. Bu araştırmada, bağlanma stilleri ile benlik saygısı arasındaki ilişkide duygusal yeme ve öz-şefkatin aracılık rolü ortaya konulacaktır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the mediating role of emotional eating and selfcompassion in the relationship between attachment styles and self-esteem in adults. 380 adults aged 18-40 residing in Istanbul were included in the study. Participants completed the Experiences in Close Relationships Inventory (ECII), the Bidimensional Self-Esteem Scale (BSEAS), the Emotional Eating Scale (EES), the Self-Compassion Scale Short Form (SSC-SF), and the Socio-Demographic Form. Data were analyzed using SPSS 25.0 and Lisrel. In line with the hypotheses, Independent Samples T-Test and Pearson Correlation Analysis were performed, and Lisrel was used for mediation analysis. Correlation analysis results revealed highly significant positive correlations between anxious and avoidant attachment. However, significant negative correlations were found between anxious and avoidant attachment variables and self-compassion, selflove, and self-efficacy. A positive and significant relationship was found between attachment styles and the food types and guilt subscales. Furthermore, a highly positive and significant relationship was observed between the self-love, self-efficacy, and selfcompassion variables. The results of the mediation analysis revealed that emotional eating fully mediated both the relationships between avoidant and anxious attachment variables and self-esteem. This study will explore the mediating roles of emotional eating and self-compassion in the relationship between attachment styles and selfesteem.