Bilecik-Bozüyük bölgesi granit ve feldspat hammaddeleri ile eti maden borik asit ve boraks dekahidrat atıklarının sır bünyelerinde kullanım olanaklarının araştırılması
Bilecik-Bozüyük region granite and feldspar raw materials and eti maden boric acid and borax investigation of the possibilities of using decahydrate wastes in glaze bodies
- Tez No: 985217
- Danışmanlar: DOÇ. LEYLA KUBAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seramik ve Cam Ana Sanat Dalı
Özet
İnsanlığın varoluşundan günümüze kadar doğal taşlar ve seramik önemli bir yere sahiptir. Teknolojilerin ilerlemesi ile seramik üretimin artması ve hammadde rezervlerinin azalması gibi yeni hammadde arayışlarına girilmekte olup aynı zamanda atıkların değerlendirilmesi önemli bir rol oynar. Granit ve feldspat kayaçları gibi bor atıkları da seramik üretiminde alternatif hammadde olarak kullanılabilmektedir. Bu araştırmada, Bilecik ili Bozüyük ilçesinde bulunan granit ve feldspat hammaddeleri ile Eti Maden tarafından üretilen borik asit ve boraks dekahidrat atıklarının seramik sır bünyelerinde kullanım olanakları araştırılmıştır. Doğadan kayaç olarak elde edilen granit ve feldspat hammaddeleri inşaat sektöründe dolgu malzemesi ihtiyacını karşılamak amacıyla kum olarak kullanılmaktadır. Bilecik bölgesinin zengin mineral yatakları, yerel kaynakların seramik sektöründe değerlendirilmesi açısından büyük bir potansiyel sunmaktadır. Araştırma kapsamında, granit ve feldspat hammaddelerinin kimyasal ve mineralojik yapıları incelenmiş, borik asit ve boraks dekahidrat atıklarının seramik sır bünyelerinde ikili sistem ve standart sır reçetesi oluşturularak kırmızı ve beyaz bünyelerde 1050-1100-1200OC sıcaklıklarda denemeleri yapılmış olup kullanılabilirliği değerlendirilmiştir. Seramik sır bünyeleri araştırmalarında Bilecik-Bozüyük bölgesi granit ve feldspat hammaddelerinin hem yöresel kullanımı hem de seramik sektörüne yeni kaynak olarak kullanılabilmesi aynı zamanda bor atıklarının değerlendirilmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Natural stones and ceramics have an important place since the existence of humanity. With the advancement of technologies, ceramic production is increasing and new raw materials are being sought as raw material reserves are decreasing and at the same time, the utilization of wastes plays an important role. Boron wastes such as granite and feldspar rocks can be used as alternative raw materials in ceramic production. In this study, the possibilities of using granite and feldspar raw materials found in Bozüyük district of Bilecik province and boric acid and borax decahydrate wastes produced by Eti Maden in ceramic glaze structures were investigated. Granite and feldspar raw materials obtained from nature as rocks are used as sand to meet the need for filling material in the construction sector. The rich mineral deposits of the Bilecik region offer a great potential for the utilization of local resources in the ceramic sector. Within the scope of the research, the chemical and mineralogical structures of granite and feldspar raw materials were examined, and the usability of boric acid and borax decahydrate wastes in ceramic glaze bodies was evaluated by creating a binary system and standard glaze recipe in red and white bodies at 1050-1100-1200OC temperatures. It is aimed to utilize the granite and feldspar raw materials of Bilecik-Bozuyuk region both locally and as a new resource for the ceramic sector and at the same time to utilize boron wastes in ceramic glaze bodies researches.