Sulu ve kuru tarımda yetiştirilen zeytine (Olea europaea l.) biyogaz atığı uygulamasının meyve ve yağ verimine etkilerinin belirlenmesi
Determination of the effects of bi̇ogas waste application on fruit and oil yield of olives (Olea europaea l.) grown in irrigated and dry conditions
- Tez No: 985259
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEFİK TÜFENKCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyosistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Araştırmanın amacı, Gemlik Zeytin Çeşidinin sulama yapılan ve yapılmayan ağaçlarına, farklı dönemlerde 2 farklı doz fermantasyon sonucu elde edilen biyogaz atığı gübre uygulanmasının ağaç başına verim ve meyve kalite parametreleri ile yağ kalitesine etkilerini incelemektir. Yapılan çalışmada gübreleme ve sulama uygulamalarının ağaç başına verim ve 100 tane ağırlığı, meyve et ve ağırlığı, meyve et/çekirdek oranı, kuru madde analizi, yağ verimi ve yağ asidi kompozisyonları araştırılmıştır. Söz konusu deneme 2024 yılı vejetasyon döneminde Akdeniz İkliminin görüldüğü, Adana ilinde bir çiftçinin Gemlik çeşidi zeytin bahçesinde (36'80' K, 35'61'D, 516 m) yürütülmüştür. Araştırmanın sonunda tarımsal girdi olan biyogaz atığının katı formunda Adana Yüreğir bölgesinde ekolojik koşullarında sulu ve kuru tarım şartları altında zeytin tarımında diğer organik gübre materyallerinin yanında alternatif bir organik gübre olarak kullanılabileceğinin araştırılması yapılmış ve sonuçta tüm incelenen parametreler açısından sulu tarım koşullarında 14 kg biyogaz atığı gübre uygulanmasının önemli olduğu ve bu kapsamda önerilebilir olarak bulunduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to investigate the effects of applying two different doses of biogas waste fertilizer obtained from fermentation to irrigated and non-irrigated trees of the Gemlik olive variety at different periods on yield per tree, fruit quality parameters, and oil quality. The study investigated yield and 100-berry weight, fruit flesh and weight, fruit flesh/seed ratio, dry matter analysis, oil yield, and fatty acid composition of fertilization and irrigation treatments. The experiment was conducted in a farmer's Gemlik olive orchard (36'80' N, 35'61' E, 516 m) in Adana province, under Mediterranean climate conditions during the 2024 vegetation period. At the end of the study, it was investigated whether biogas waste, an agricultural input, could be used in solid form as an alternative organic fertilizer alongside other organic fertilizer materials in olive cultivation under irrigated and dryland conditions in the Yuregir region of Adana. Consequently, it was determined that applying 14 kg of biogas waste fertilizer under irrigated conditions was significant and recommendable in this context, considering all the investigated parameters.