Lise öğrencilerinin mesleki olgunluk düzeylerinin denetim odaklarına göre bazı değişkenler açısından incelenmesi
A Study on some variables affecting career maturity levels of high school students depending on their locus of control
  1. Tez No: 98528
  2. Yazar: ÜMİT SAHRANÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLTER OSKAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
ÖZET Bu araştırmada, lise öğrencilerinin denetim odağına göre mesleki olgunluk düzeylerinin, cinsiyet, sınıf, akademik başarı algısı, aile parçalanmışlık durumu, anne eğitim düzeyi, baba eğitim düzeyi, anne yaşı ve baba yaşı açısından değişip değişmediği incelenmiştir. Araştırmanın evreni, 1999-2000 öğretim yılında Ankara ili Anakent Belediye sınırlan içindeki liselere devam eden öğrencilerden oluşmuştur. Örneklem ise sekiz farklı okula devam eden 480 erkek ve 428 kız olmak üzere toplam 908 öğrenciden oluşmuştur. Araştırmada, mesleki olgunluk düzeyini ölçmek için Kuzgun ve Bacanlı'nın (1996)“Mesleki Olgunluk Ölçeği”, denetim odağını ölçmek için Nowicki ve Strickland'in (1973)“Denetim Odağı Ölçeği”, araştırmanın diğer bağımsız değişkenleri hakkında bilgi almak için“Bilgi Formu”veri toplama araçları olarak kullanılmıştır. Verilerin analizinde iki yönlü varyans analizi uygulanmış, vaıyans analizi sonucunda fark çıktığında ise, farkın kaynağını belirlemek için Tııkey USD anlamlılık testi uygulanmıştır. Araştırma sonuçlan şu şekilde özetlenebilir: 1. İncelenen diğer bağımsız değişken ne olursa olsun; denetim odağı, mesleki olgunluk düzeyi ile istatistiksel olarak anlamlı düzeyde ilişkili bulunmuştur. İçsel denetimli lise öğrencilerinin mesleki olgunluk düzeyleri dışsal denetimli lise öğrencilerininkinden anlamlı olarak daha yüksektir. 2. Kız ve erkek öğrencilerin denetim odağına göre mesleki olgunluk düzeyleri arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmamıştır. 3. Sınıfları farklı lise öğrencilerinin denetim odaklarına göre mesleki olgunluk düzeyleri arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmamıştır; ancak sınıf temel etkisi açısından, 10. ve 11. sınıf lise öğrencilerinin mesleki olgunlukdüzeyleri arasında, 1 1. sınıf öğrenciler lehine istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmuştur. 4. Akademik başarı algıları farklı lise öğrencilerinin denetim odağına göre mesleki olgunluk düzeyleri arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmamıştır; ancak akademik başarı algısı temel etkisi açısından, akademik başarı algısı“geçer-orta”olan öğrencilerle akademik başarı algısı“iyi”olan öğrenciler arasında“iyi”grubu lehine; akademik başarı algısı“geçer-orta”olan öğrencilerle akademik basan algısı“pekiyi”olan öğrenciler arasında“pekiyi”grubu lehine istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmuştur. 5. Kardeş sayısı açısından, kardeşsiz ve içsel denetimli lise öğrencileriyle bir-iki kardeşli ve içsel denetimli lise öğrencilerinin mesleki olgunluk düzeyleri anısında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmuştur. Kardeşsiz ve içsel denetimli öğrencilerin mesleki olgunluk düzeyleri daha yüksektir. 6. Aile parçalanmışlık durumu farklı lise öğrencilerinin denetim odaklarına göre mesleki olgunluk düzeyleri arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmamıştır. 7. Anne eğitim düzeyleri farklı lise öğrencilerinin denetim odaklarına göre mesleki olgunluk düzeyleri arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmamıştır. 8. Anne yaşlan farklı lise öğrencilerinin denetini odaklarına göre mesleki olgunluk düzeyleri arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmamıştır. 9. Baba eğitim düzeyleri farklı lise öğrencilerinin denetim odaklarına göre mesleki olgunluk düzeyleri arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmamıştır. 10. Baba yaşları farklı lise öğrencilerinin denetim odaklarına göre mesleki olgunluk düzeyleri arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmamıştır.Ill Araştırma sonuçlarının verdiği bulgular doğrultusunda, içsel denetimli öğrencilerin dışsal denetimli öğrencilere oranla istatiksel olarak anlamlı düzeyde daha * yüksek mesleki olgunluk düzeylerine sahip olmaları nedeniyle, mesleki rehberlik etkinlikleri içine, lise öğrencilerinin yüzleştiği“kendisi ve çevresi hakkında bilgi edinip bu bilgileri tercih oluşturmada kullanabilme”ve“genel tercihlerini bir meslek adıyla ifade edebilme”mesleki gelişim ödevlerini yerine getirmesinde içsel denetimlilikle ilgili rehberlik etkinlikleri konulabilmesi amacıyla yöntemler aranabileceği önerisi sunulmuştur. Aynı zamanda gelecek araştırmalar için bazı önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY In this research, career maturity levels of high school students depending on their locus of control were examined regarding sex, grade level, academic achievement perception, family status, mother's educational level, father's educational level, mother's age, and father's age. Population of the study was composed of students who were attending high schools in Ankara city center's municipality during 1999-2000 Education year. Subjects were selected randomly from this population as 480 females and 428 males, totally 908 students who were attending to 8 different schools. Instruments used in the research were as follows: to determine career maturity levels of students. Kuzgun and Bacanlfs ( 1 996)“Career Maturity Scale”, to determine students“ locus of control, Nowicki and Strickland's (1973) ”Locus of Control Scale“, to gather demographic information about students and data for other independent variables ”Information Form“. Two-Way ANOVA was implemented to analyze data, and when any difference was found, Tukey HSD post-hoc test was utilized to find out the source of variance. Findings are as follows: 1. No matter what the other independent variable is, it was found that there is a statistically significant relationship between locus of control and career maturity levels, that is students with internal locus of control had significantly higher career maturity levels than students with external locus of control. 2. There was no significant difference between male and female students' career maturity levels depending on locus of control.3. There was no significant difference among the students' career maturity levels depending on locus of control in different perceptual academic achievement levels. Meanwhile, the main effect of perceptual academic achievement was significant on the students' career maturity levels; that was the career maturity levels of the students with ”well“ perceptual academic achievement were higher than those of the students with ”satisfactoiy- medium“ perceptual academic achievement. The career maturity levels of the students with ”very well“ perceptual academic achievement were higher than the career maturity levels of the students with ”satisfactory-medium“ perceptual academic achievement. 4. There was no significant difference among the students' career maturity levels depending on locus of control in different grade levels. Meanwhile, the main effect of the grade level was significant on the students' career maturity levels; that was ll”1 grade students' career maturity levels were higher than 10lh grade of those. 5. There was a significant difference between the career maturity levels of the students with internal locus of control having no siblings, and the career maturity levels of the students with internal locus of control having one-two siblings. The career maturity levels of the students with internal locus of control having no siblings were statistically higher than those having one- two siblings. 6. There was no significant difference between the career maturity levels of the students depending on locus of control in relation to family breakdown status. 7. There was no significant difference among the career maturity levels of the students depending on locus of control in relation to mother's educational level.VI 8. There was no significant difference among the career maturity levels of the students depending on locus of control in relation to mother's age. 9. That there was no significant difference among the career maturity levels of the students depending on locus of control in relation to father's educational level. 10. It was found that there was no significant difference among the career maturity levels of the students depending on locus of control in relation to father's age. In the enlightment of the research findings, due to the career maturity levels of the students with internal locus of control were statistically higher than those of external locus of control, it was offered that it is essential to search for methods to locate in guidance activities related to develop internality of students in fullfilling career development tasks such as“gathering information about oneself and his surrounding”and“express one's general career preferences as a vocational name”. Meanwhile, some further research topics were offered.