Portföy yöneticilerinin yatırım fonlarının performansı üzerindeki etkileri
Effects of the portfolio managers on the performance of the mutual funds
  1. Tez No: 98526
  2. Yazar: TÜRKAY SÖNMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA İPÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı yatırım fonları hakkında bilgi vererek, portföy yöneticilerinin yatırım fonlarının performansı üzerindeki etkilerini tespit etmektir. Çalışmada ilk olarak yatırım fonları genel bir şekilde tanıtılırken, daha sonra dünyanın belli başlı ülkelerindeki yatırım fonu uygulamaları incelenmiş ve Türkiye c deki yatırım fonu mevzuatına ilişkin bilgi verilmiştir. Sonraki bölümlerde ise Türkiye ' deki yatırım fonlarının performansları, belli başlı performans ölçüm yöntemleri kullanılarak incelenmiş ve sonuçta portföy yöneticilerinin portföy çeşitlendirmesindeki başarıları, piyasanın gidişatını öngörüp öngöremediklerine dair tespitlere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY The aim of this study is to give some information about mutual funds and to determine the effects of portfolio managers on the performance of the mutual funds. Firstly, mutual funds were examined generally and after the applications of some main countries in the world were investigated, some information about Turkish mutual fund legislation were given. In the following chapters the performances of the mutual funds in Turkey were examined by using the main portfolio performance measures and in the conclusion, some determinations were presented about the success of the portfolio managers in diversification and forecasting the market direction.