Obstrüktif uyku apne sendromu (OSAS) hastalarında sistemik immün inflamatuar indeksin kardiyovasküler hastalıkları öngörmedeki değeri
The predictive value of the systemic immune-inflammation index for cardiovascular diseases in patients with obstructive sleep apnea syndrome (OSAS)
  1. Tez No: 985281
  2. Yazar: ZEYNEP TORLAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NEVİN FAZLIOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Obstrüktif uyku apne sendromu, ilk kez 1970'lerin başında tanımlanmış, morbidite ve mortalitedeki yüksek yaygınlığı nedeniyle önemli bir halk sağlığı problemi olmuştur. Mortalitenin en önemli sebebi dikkat eksikliğine bağlı meydana gelen kazalardır. Bu durumu artmış kardiyovasküler hastalıklar takip etmektedir. Bu etkilenmenin altta yatan sebepleri araştırıldığında artmış inflamasyon ve koagülasyon büyük öneme sahiptir. Sistemik immün inflamatuar indeks; nötrofil ile platelet sayısının çarpılıp lenfosit sayısına bölünmesiyle hesaplanır. Bu değer hem inflamasyon hem koagülasyon hakkında bilgi verebilir. Bizim çalışmamızda sistemik immün inflamatuar indeks değerinin kardiyovasküler etkilenmeyi öngörerek erken tedavi planlaması, komplikasyon gelişimi, yoğun bakım ihtiyacı ve mortalite gibi kötü sonuçların azaltılması için prognostik bir biyobelirteç olarak kullanılabilirliği araştırıldı. Çalışmamızda 1 Ocak 2020 ve 1 Ekim 2024 tarihleri arasında hastanemiz uyku laboratuvarına yatış yapmış 740 hasta kardiyovasküler etkilenme açısından incelendi. Tüm hastaların demografik verileri, ek hastalıkları, polisomnografi ve laboratuvar sonuçları retrospektif olarak incelendi. Hastalar obstrüktif uyku apne sendromu şiddeti (kontrol, hafif, orta, ağır), cinsiyet, gündüz uykululuk (Epworth 10 ve üzeri, 10'un altı), beden kitle indeksi (30 altı, 30 ve üzeri) olarak sınıflandırıldı. Sonuç olarak, çalışmamızda sistemik immün inflamatuar indeks değeri kardiyovasküler komplikasyonu olanlarda olmayan gruba göre anlamlı derecede daha yüksek bulundu. (p<0,001). Alt gruplar incelendiğinde tüm alt gruplarda kardiyovasküler etkilenmesi olan bireyler daha yüksekti. Ancak hafif ve orta dereceli obstrüktif uyku apne sendromu grubunda istatistiksel olarak anlamlı sonuçlanmadı. Bu nedenle bilinen kardiyovasküler hastalığı olmayan, obstrüktif uyku apne sendromu tanılı hastaların kontrol muayenelerinde sistemik immün inflamatuar indeks takibi yapılarak ve kardiyovasküler hastalık gelişmesi durumunda güncel sistemik immün inflamatuar indeks değeri görülerek bu değerlerin karşılaştırıldığı prospektif bir çalışma ile desteklenmesi gerektiğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Obstructive Sleep Apnea Syndrome was first described in the early 1970s and has since become a significant public health issue due to its high prevalence of morbidity and mortality. The most common cause of mortality is accidents resulting from impaired attention. This is followed by an increased risk of cardiovascular diseases. When investigating the underlying causes of this impact, increased inflammation and coagulation play a major role. The systemic immune-inflammation index is calculated by multiplying the neutrophil and platelet counts and dividing by the lymphocyte count. This value provides information about both inflammation and coagulation. In our study, we investigated the potential use of the systemic immune-inflammation index value as a prognostic biomarker to predict cardiovascular involvement and help plan early treatment, reduce complications, the need for intensive care, and mortality. We evaluated 740 patients who were admitted to our hospital's sleep laboratory between January 1, 2020 and October 1, 2024 in terms of cardiovascular involvement. The demographic data, comorbidities, polysomnography and laboratory results of all patients were retrospectively analyzed. Patients were classified based on obstructive sleep apnea syndrome severity (control, mild, moderate, severe), gender, daytime sleepiness (Epworth score ≥10 or <10), and body mass index (body mass index <30 or ≥30). As a result, in our study, the systemic immune-inflammation index value was found to be significantly higher in the group with cardiovascular complications compared to those without (p<0.001). When subgroups were analyzed, individuals with cardiovascular involvement had higher systemic immune-inflammation index values across all subgroups. However, in the mild and moderate obstructive sleep apnea syndrome groups, this difference was not statistically significant. Therefore, we believe that in patients diagnosed with obstructive sleep apnea syndrome but without known cardiovascular disease, follow-up of systemic immune-inflammation index values during routine check-ups and comparing them with current systemic immune-inflammation index levels in case of cardiovascular disease development should be supported by a prospective study.