Kapitalizmin iki büyük krizinin(1929 Büyük Buhranı ve 2008 Finansal Krizi) kesişen nedenleri ve sonuçları
Intersecting causes and consequences of capitalism's two great crises (The Great Depression of 1929 and the Financial Crisis of 2008)
- Tez No: 985284
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
Özet
Kriz kelimesi, buhran ve bunalım kelimeleriyle özdeştir. Krizler, işsizliğin artış gösterdiği, fiyatlar genel düzeyinin düştüğü, dünya ticaretinin durgunluk yaşadığı, özellikle sanayi ve temel mallar üretimini etkileyen aniden ortaya çıkan olumlu ve olumsuz gelişmelerdir. İki savaş arası dönemde dünyada (1929-1938), ABD, Almanya, Fransa gibi ülkelerde farklı politikalar uygulandı. İki savaş arasında kapitalist istikrarsızlıklar meydana geldi. 1929 Krizi, batı dünyasına, öncesi ve sonrasındaki iki dünya savaşıyla kıyaslanabilecek bir gerileme yarattı. ABD'de hisse senetlerinin kâr amacıyla aşırı değerlerinin üzerinde satılması sonucunda ekonomide meydana gelen spekülasyonlar sonucunda New York Wall Street Borsası, 24 Ekim 1929'da çöktü. Kara Perşembe olarak bilinen bu olay sonrasında insanlar hisse senetlerini panikle ellerinden çıkartmak istediler ve borsadaki bu hareketlilik, üretim, sanayi gibi birçok alanı etkiledi. 2008 Küresel Finans Krizi ise, ABD'deki mortgage piyasasında başlayan ve kısa sürede küresel bankacılık sistemine yayılan bir çöküş ortaya çıkmıştır. Bu kriz, finansal serbestleşmenin denetimsiz genişlemesinin yarattığı balonun patlamasıyla dünya ekonomisinde derin bir durgunluğa yol açmıştır. Bu çalışmada, 20. yüzyılın en önemli ekonomik krizlerinden biri olan 1929 Ekonomik Buhranı ile 21. yüzyılın başında yaşanan 2008 Küresel Finans Krizi'nin temel nedenleri ve sonuçları incelenmiştir. Anahtar Kelimeler Ekonomik Kriz, Kapitalizm, Teoriler
Özet (Çeviri)
The word crisis is identical to the words depression and recession. Crises are sudden positive and negative developments that affect unemployment, the general level of prices, and stagnation in world trade, especially in industry and the production of basic goods. In the interwar period (1929-1938), different policies were implemented in countries such as the USA, Germany, and France. Capitalist instabilities occurred between the two wars. The 1929 Crisis created a decline in the Western world that can be compared to the two world wars before and after. As a result of the speculations in the economy that occurred due to the excessive selling of stocks in the USA for profit, the New York Wall Street Stock Exchange crashed on October 24, 1929. After this event, known as Black Thursday, people wanted to get rid of their stocks in panic, and many sectors such as industry were affected. The 2008 Global Financial Crisis, on the other hand, began in the U.S. mortgage market and rapidly spread to the global banking system. This crisis was triggered by the bursting of a financial bubble caused by uncontrolled financial liberalization, leading to a severe global recession. İn this study, the main causes and consequences of the Economic Depression of 1929, one of the most significant economic crises of the 20th century, and the Global Financial Crisis of 2008, which occurred at the beginning of the 21st century, have been examined. Keywords Economic Crisis, Capitalism, Theories