Kohezyonsuz zeminlerde sahaya özel zemin davranış analizi
Site-speci̇fi̇c soi̇l behavi̇or analysi̇s of cohesi̇onless soi̇ls
  1. Tez No: 985341
  2. Yazar: CEREN SELİM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN SİVRİKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, Kahramanmaraş iline ait kohezyonsuz zeminlerin deprem etkisi altındaki davranışı sahaya özgü olarak incelenmiştir. Araştırmada, zemin büyütmesi, yer tepki analizi ve sıvılaşma potansiyeli; tek tabakalı orta sıkı kum zemini, tabakalı kum profili ve yeraltı suyu etkili kumlu zemin olmak üzere üç farklı model kullanılarak değerlendirilmiştir. Zemin parametreleri, literatürde kabul gören ampirik korelasyonlar aracılığıyla belirlenmiş; AFAD tarafından sağlanan tasarım spektrumuna uygun deprem kayıtları PEER veri tabanından seçilmiştir. SeismoMatch ile işlenen veriler, DeepSoil programında 1B, Plaxis programında ise 1B ve 2B dinamik analizlere tabi tutulmuştur. Analiz sonuçları, Kahramanmaraş bölgesindeki kumlu zeminlerin belirgin zemin büyütmesi gösterdiğini ve yeraltı suyu seviyesinin artmasıyla sıvılaşma riskinin önemli ölçüde yükseldiğini ortaya koymuştur. Çalışma, bölgedeki mikro-bölgeleme ve zemin iyileştirme çalışmalarına bilimsel bir temel oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the site-specific seismic behavior of cohesionless soils in the Kahramanmaraş region was comprehensively investigated. The study evaluated ground amplification, site response, and liquefaction potential through three different soil models: a single-layer medium-dense sand, a multilayered sandy profile, and a sand model incorporating the effect of groundwater. Soil parameters were determined using empirically established correlations from the literature. Earthquake records compatible with the site-specific design spectrum obtained from AFAD were selected from the PEER database. The processed records were analyzed using DeepSoil for one-dimensional (1D) site response and Plaxis for both 1D and two-dimensional (2D) dynamic simulations. The results revealed that sandy soils in the Kahramanmaraş region exhibit significant ground amplification and that the rise in groundwater level substantially increases the liquefaction potential. The findings provide a scientific basis for future microzonation, soil improvement, and seismic safety studies in earthquake-prone areas of the region.