Finansal döngü durgunluğu hipotezi ve para politikası etkinliği: Türkiye örneği
Financial cycle drug hypotesis and monetary policy effetiveness: Example of Turkey
  1. Tez No: 985343
  2. Yazar: DERYA TÜRKER YÖNTEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİKRET DÜLGER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
Özet
2008 küresel finansal krizi kendinden önceki krizlerden meydana geliş şekli ve yayılışı itibariyle ayrılmıştır. Mevcut alandaki literatür bu krizi açıklamakta yetersiz kalmış ve bu nedenle konu üzerindeki tartışmalar devam etmiştir. Finansal alanda meydana gelen bu kriz merkez bankalarının politika anlayışı, uygulayışı, araçlarının etkinliği üzerinde yeni tartışmaları meydana getirirken öte yandan merkez bankalarının nihai amacının da yeniden gözden geçirilerek fiyat istikrarının yanında finansal istikrarının sağlanmasının da nihai amacı olması gerektiği yönünde değiştirmiştir. Geleneksel politika araçlarının büyük resesyondan çıkışta etkili olmayışı ülke merkez bankalarının konvansiyonel olmayan politika araçlarını geliştirmesine neden olmuştur. Krizden çıkışın mevcut imkanlarla sağlanamayışı ve mevcut iktisadi yaklaşımların bu krizi sona erdirmeye yönelik tartışmaları ışığında yeni bir hipotezin ortaya atılmasına neden olmuştur;“finansal döngü durgunluğu hipotezi”. BIS tarafından ortaya konulan bu hipotez henüz gelişme aşamasında olup 2008 küresel finansal krizinin aslında finansal döngünün bir aşaması olduğu mevcut politika uygulamalarıyla bu durumdan çıkışın zaman alabileceğini ortaya koymaktadır. Bu çalışma ile çalışma sayısının her geçen gün daha da arttığı finansal döngünün Türkiye ekonomisi için tahmini gerçekleştirilirken, para politikası araçlarından faizin krediler üzerinde ele alınan dönem içinde politika etkinliği sorgulanmıştır. Bu değerlendirmeler ilk aşamada dış borç kısıtı altında finansal döngünün tahmin edilmesi ile başlayıp, sonraki aşamada finansal döngünün en iyi temsilcilerinden birisi olarak kabul edilen kredilerin reel sektör ve hanehalkı ekseninde incelenmiştir. Araştırmanın ilerleyen kısmında ise merkez bankası politika aracı olarak faizin reel sektör, hanehalkı ve finans sektörü kredileri özelinde etkinliği sorgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The 2008 global financial crisis differed from its predecessors in the way it unfolded and spread. The existing literature was insufficient to explain this crisis and therefore the debates on the subject continued. While this financial crisis brought about new debates on central banks' policy approach, implementation and the effectiveness of their instruments, it also changed the ultimate objective of central banks to be reconsidered in favor of financial stability as well as price stability. The ineffectiveness of conventional policy instruments in the recovery from the Great Recession led central banks to develop unconventional policy instruments. In the light of the inability to exit the crisis with the existing means and the debates over the existing economic approaches to end the crisis, a new hypothesis was put forward:“the financial cycle stagnation hypothesis”. The hypothesis put forward by the BIS is still in the developmental stage and reveals that the 2008 global financial crisis is actually a stage of the financial cycle and that it may take time to get out of this situation with current policy practices. In this study, while estimating the financial cycle for the Turkish economy, which has been the subject of an increasing number of studies, the policy effectiveness of interest rates, one of the monetary policy instruments, on loans over the period analyzed is questioned. These evaluations start with the estimation of the financial cycle under the external debt constraint in the first stage and then the loans, which are considered as one of the best representatives of the financial cycle, are analyzed in terms of the real sector and households. In the following part of the study, the effectiveness of the interest rate as a central bank policy instrument is analyzed in terms of real sector, household and financial sector loans.