Travma ve Yaşam Olayları Kontrol Listesi'nin (TALE) Türkçe uyarlaması
Turkish adaptation of the Trauma and Life Events Checklist (TALE
  1. Tez No: 985382
  2. Yazar: AYŞE ESRA KARAKAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP TEMEL, DR. MERVE TERZİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, Travma ve Yaşam Olayları Listesi (Trauma and Life Events Checklist; TALE) Türkçe formunu Türkçeye uyarlamaktır. TALE, psikoz tanılı bireylerde çocukluk ve yetişkinlik dönemine ait travmatik yaşam olaylarını kısa ve yapılandırılmış biçimde değerlendirmek amacıyla geliştirilmiştir. Bu kapsamda, TALE'nin Türkçeye çeviri süreci yürütülmüş, uzman görüşleriyle kapsam geçerliği değerlendirilmiş, madde düzeyinde uyum için karşılaştırmalı ölçeklerle Cohen's Kappa analizleri yapılmıştır. Yapı geçerliğini incelemek amacıyla korelasyon analizleri gerçekleştirilmiştir. Çalışma, ayaktan tedavi gören, psikotik bozukluk tanısı almış ve düzenli ilaç kullanan 50 katılımcı ile yürütülmüştür. Veriler, TALE'ye ek olarak Çocukluk Çağı Travmaları Anketi (CTQ-33), Birikimli Travma Ölçeği – Kısa Formu (BTÖ-K), Travma Sonrası Stres Bozukluğu Belirtileri Ölçeği – Kendini Değerlendirme (TSSBÖ-KD) ve Toplumda Psişik Yaşantıları Değerlendirme Ölçeği (TPYÖ)'nin yer aldığı anket formu kullanılarak toplanmıştır. Bulgular, TALE Türkçe formunun madde düzeyinde orta düzeyde uyum gösterdiğini, travma sonrası stres belirtileri ve psikoz belirtileriyle anlamlı ilişkilere sahip olduğunu ve iç tutarlılığının yeterli düzeyde olduğunu ortaya koymuştur. Bu doğrultuda, bu çalışma TALE'nin Türkçe formu, psikotik bireylerde travmatik yaşantıların değerlendirilmesinde işlevsel bir araç olarak kullanılabilir olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to adapt the Turkish version of the Trauma and Life Events Checklist (TALE) into Turkish. TALE was developed to briefly and systematically assess traumatic life events experienced during childhood and adulthood in individuals diagnosed with psychosis. In this context, the translation process of TALE into Turkish was conducted, and its content validity was evaluated through expert opinions. Cohen's Kappa analyses were performed with comparative scales to assess item-level agreement. Correlation analyses were conducted to examine convergent and construct validity. The study was carried out with 50 participants diagnosed with psychotic disorders, receiving outpatient treatment, and using medication regularly. Data were collected using a survey form that included TALE along with the Childhood Trauma Questionnaire (CTQ-33), the Cumulative Trauma Scale – Short Form (CTS-SF), the PTSD Symptom Scale – Self-Report (PSS-SR), and the Community Assessment of Psychic Experiences (CAPE). The findings indicated that the Turkish version of TALE demonstrated moderate agreement at the item level, significant associations with posttraumatic stress and psychotic symptoms, and adequate internal consistency. Accordingly, this study shows that the Turkish version of TALE can be used as a functional tool in assessing traumatic experiences in individuals with psychosis.