Uygur mültecilerinde travma sonrası büyümenin psikolojik sağlamlık ve duygu düzenleme ile ilişkisi
The relationships between post-traumatic growth and psychological resilience and emotion regulation among Uyghur refugees
  1. Tez No: 875608
  2. Yazar: AYŞE NUR ÇALDIR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP TEMEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Mülteciler yaşamları boyunca pek çok travmaya maruz kalmakta ve bu travmaların uzun süreli etkilerini hissetmektedirler. Travmanın genellikle olumsuz çıktılarının incelenmesinin yanısıra son yıllarda travma sonrası büyüme (TSB) kavramına da odaklanılmaya başlanmıştır. TSB, oldukça zorlu yaşam koşullarıyla mücadele sonucunda yaşanan olumlu psikolojik değişim olarak tanımlanmaktadır. Bu araştırmada psikolojik sağlamlık ve duygu düzenlemenin travma sonrası büyümeye etkisi ve bu değişkenler arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya 18-65 yaş aralığındaki Türkiye'de yaşayan 126 Uygur mülteci dahil edilmiştir. Katılımcılara Sosyodemografik Bilgi Formu, Yaşam Olayları Kontrol Listesi – 5, Travma Sonrası Gelişim Ölçeği, Kısa Psikolojik Sağlamlık Ölçeği, Duygu Düzenleme Ölçeği ve Algılanan Stres Ölçeği 10 verilmiştir. TSB'nin ilişkili olduğu değişkenleri görmek amacıyla korelasyon analizleri ve TSB'nin yordayıcılarının belirlenmesi amacıyla da Çoklu Doğrusal Regresyon Analizi kullanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda yeniden değerlendirme duygu düzenleme stratejisinin TSB'yi yordadığı sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca bastırma duygu düzenleme stratejisi ve psikolojik sağlamlık ile TSB arasında anlamlı ilişki olmadığı görülmüştür. ASÖ 10'un diğer değişkenlerle bir ilişkisi olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Refugees are exposed to many traumas throughout their lives and feel the long-term effects of these traumas. In addition to examining the generally negative outcomes of trauma, in recent years the concept of post-traumatic growth (PTG) has begun to be focused on. PTG is defined as a positive psychological change experienced as a result of coping with very difficult life circumstances. This study aimed to examine the effects of psychological resilience and emotion regulation on post-traumatic growth and the relationship between these variables. 126 Uyghur refugees living in Turkey between the ages of 18-65 were included in the study. Participants were given the Sociodemographic Information Form, Life Events Checklist – 5, Post-Traumatic Growth Scale, Brief Psychological Resilience Scale, Emotion Regulation Scale and Perceived Stress Scale 10. Correlation analysis was used to see the variables to which PTG is related, and Hierarchical Regression Analysis was used to determine the predictors of PTG. As a result of the analyses, it was concluded that the reappraisal emotion regulation strategy predicts PTG. Additionally, it was observed that there was no significant relationship between suppression emotion regulation strategy and psychological resilience and PTG. It was determined that ASÖ 10 had no relationship with other variables.